Wnętrza w stylu angielskim – kunszt i elegancja

Dom w stylu angielskim to dla wielu pełna elegancja i harmonia. Plusem stylu angielskiego jest zdecydowanie ponadczasowa prostota i piękność detali. We wnętrzach angielskich znaleźć można mnóstwo stylowych dodatków i szykownych mebli. Aranżacja wnętrza w tym stylu zakłada stworzenie przytulnego, rodzinnego klimatu. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Styl angielski we wnętrzu – pochodzenie

 

Wnętrze w stylu angielskim – takim określeniem nazywamy szereg różnych stylów w projektowaniu i architekturze, które rozwinęły się przez ostatnie kilkaset lat na terenach Wielkiej Brytanii. Dla różnych swoich odmian styl ten przyjmuje różne oblicza. Brytyjski styl w każdym swoim przejawie ceniony jest ze względu na elegancję, klasyczny wygląd, dobrej jakości materiału, bogatą dekoracyjność i dużej ilości atrakcyjnych detali.

Najczęściej spotykaną wersją wnętrza w stylu angielskim są stylizacje inspirowane klasycznymi domami angielskiej arystokracji z epoki wiktoriańskie. XIX wiek był to czas, kiedy Wielka Brytania była potężnym mocarstwem, a wiele rodzin bogaciło się w otoczeniu gospodarczego rozkwitu przemysłu i handlu z koloniami. Ogromne fortuny inwestowane były w majątki ziemskie i rodzinne posiadłości, które miały być świadectwem bogactwa i sukcesu. Jednocześnie były one pełnymi ciepła domami dla wielopokoleniowych rodzin arystokratycznych.

Styl angielski wnętrz jest przykładem wnętrza ponadczasowego o surowym, ale klimatycznym i niepowtarzalnym charakterze. Styl ten jest wymagający i potrzeba wiele czasu i zaangażowania, aby urządzić dom w stylu angielskim. Styl ten przeplata tradycję z nowoczesnością. Spodoba się osobom lubiącym domowe bogate biblioteki i, wiszące na ścianach obrazki oraz kolekcje ceramiki.

salon w stylu klasycznym

Kolorystyka we wnętrzach w stylu angielskim

 

We wnętrzu w stylu angielskim najlepiej sprawdzi się paleta złożona z trzech lub czterech kolorów. Kolory powinny być jasne i tworzyć we wnętrzu przytulną i atrakcyjną atmosferę. Typowe wnętrze aranżowane w angielskim stylu wyróżniają również materiały o różnorodnych wzorach i kwiecistych nadrukach. W przypadku korzystania z tego typu wzorów, paleta barw jest już tylko kwestią wyobraźni i upodobań mieszkańców domu. Błękity, żółcie, czerwienie oraz inne kolory znajdą swoje miejsce w aranżacjach w stylu angielskim.

Tekstylia

Dom w stylu angielskim wypełniony jest różnorodnymi tkaninami. Znajdziemy tutaj miękkie sofy tapicerowane, poduszki i wzorzyste zasłony. Popularne w tym stylu są tkaniny z kwiatowymi nadrukami. Przy łączeniu różnych tkanin i wzorów warto stosować różny rozmiar wzorów na poszczególnych elementów, tak aby tworzyły wspólnie harmoniczną kompozycję.

Styl angielski – konieczne są dekoracje

 

Projekt wnętrz w stylu angielskim obowiązkowo musi zawierać dekoracje. W angielskich domach wszechobecne są motywy kwiatowe. To jedna z podstawowych i tym samym najważniejszych cech stylu angielskiego. Motyw florystyczny musi być obecny na poduszkach, zasłonach, obiciach mebli czy też porcelanie. Obowiązkowo, w wazonach muszą znaleźć się świeże bądź suszone kwiaty. Najczęściej wykorzystuje się lilie i róże. Motywy florystyczne znajdujące się na elementach dekoracyjnych dość często łączone są z kratą bądź paskami. Warto dodać, że w wielu domach motywy florystyczne obecne są również na ścianach w postaci tapet bądź obrazów. Wspominając jeszcze o dodatkach, wielu architektów wnętrz zauważa, że styl angielski wnętrz to również motywy myśliwskie. Polowania są częścią życia anglików, dlatego tak ważną rolę odgrywają one w angielskim domu. Na kredensach, szafkach i komodach znajdują się liczne porcelanowe figurki hartów bądź koni.

Oświetlenie

 

Planując oświetlenie we wnętrzach w stylu angielskim, należy kierować się ku osiągnięciu efektu miękkiego, rozproszonego światła w całym pomieszczeniu. Unikać należy akcentowania jednego źródła oświetlenia w postaci pojedynczej lampy sufitowej. Dla osiągnięcia takiego efektu warto korzystać z różnych rodzajów lamp. Doskonale sprawdzą się tutaj kinkiety, lampy stołowe i lampy podłogowe. Całość uzupełnić można eleganckimi pozłacanymi świecznikami odgrywającymi rolę dekoracyjną, ale mogą być również wykorzystane dla osiągnięcia nastrojowej atmosfery.

Meble i dodatki do wnętrz w stylu angielskim

Wystrój wnętrz w stylu angielskim to przywodzące na myśl antycznych meble o dekoracyjnym charakterze. Meble posiadają ozdobne frezowania, pilastry, gzymsy i dekoracyjne uchwyty. Meble inspirowane są stylem wiktoriańskim i klasycznym. Materiałem, który tu bezsprzecznie króluje, jest drewno. Odnajdziemy je w angielskich meblach w jasnych i ciemniejszych tonacjach. Stoły, komody i regały najczęściej wykonuje się dębu lub sosny. Uchwyty o klasycznej formie to elementy z mosiądzu. Sofy i krzesła najczęściej posiadają niskie oparcia. Uzupełnia się je licznymi poduszkami, które zapewniają dodatkowy komfort, a do tego są piękną dekoracją.

Dom w stylu angielskim wypełniony jest dekoracjami. Masywne wieszaki, drewniane półki na książki, witryny do przechowywania porcelany i szkła wypełniają cały dom. Służą prezentacji pięknych przedmiotów i pamiątek. Na ścianach we wnętrzu domu odnajdziemy liczne obrazy i zdjęcia oprawione w dekoracyjne ramy.

Jest kilka mebli i elementów wyposażenia, które niezmiennie łączą się z wyobrażeniem o wnętrzu w stylu angielskim. Warto poszukać dla nich miejsca, jeżeli chcemy w domu mieć choć namiastkę brytyjskiego wnętrza.

kuchnia w stylu angielskim projekt wnętrza k

Kominek angielski

Trudno wyobrazić sobie prawdziwy brytyjski dom bez płonącego kominka. Idealnie, jeżeli jest to prawdziwy kominek, ale można go zastąpić nowoczesnym kominkiem elektrycznym. Minimalistycznym rozwiązaniem jest sam portal dekoracyjny, w którym można zaaranżować dekorację ze świec. Portal w stylu angielskim wykonuje się z naturalnego kamienia lub cegły. W czysto dekoracyjnych celach można także użyć repliki z płyty meblowej lub gipsu. Kominek w stylu angielskim często stanowi punkt centrujący pomieszczenia więc warto skierować w jego stronę układy mebli wypoczynkowych. Miękkie wełniane dywany i wygodne fotele koło kominka stworzą przytulną atmosferę.

Sofa Chesterfield

Wnętrze domu w stylu angielskim musi zawierać ten mebel. Pomimo tego, że pierwowzór sofy powstał w XVIII wieku, sofa Chesterfield wciąż wygląda nowocześnie, luksusowo i modnie. Sofa może być wykonana w różnych wykończeniach: od skóry w kolorze ciemnej czekolady po miękkie tkaninowe obicia w różnych kolorach. Często sofa Chesterfield staje się najpiękniejszym akcentem salonu.

Biblioteka w stylu angielskim

W każdym angielskim domu jest miejsce na kolekcję książek. Może to być oddzielne pomieszczenie lub drewniane półki ścienne. We wnętrzu domowej biblioteki warto zaaranżować dodatkowy kącik składający się z fotela, stolika pomocniczego oraz lampy podłogowej. Taki kącik będzie wspaniałym miejscem do czytania i wypoczynku.

Schody w stylu angielskim

Schody wykonane w arystokratycznym duchu są prawdziwą atrakcją domu. Można dodać na nich kontrast, malując balustradę i podstopnice w jasnym odcieniu, a same stopnie pozostawić w kolorze naturalnego drewna.

Fotele

Szczególnym detalem wystroju wnętrza jest fotel kominkowy, tapicerowany tkaniną lub skórą naturalną. Pokój w stylu angielskim jest synonimem komfortu i luksusu, dlatego wszystkie meble wypoczynkowe powinny mieć miękką tapicerkę (możliwość pikowania) oraz wygodne podłokietniki wykonane z wysokiej jakości grubej tkaniny.

styl angielski wnętrza architekt

Styl angielski wnętrz – w jaki sposób  urządzić kuchnię?

 

Architekci wykonując projekty wnętrz w stylu angielskim, zaznaczają, że najważniejsze są delikatne barwy, które powinny być zastosowane zarówno na ścianie, podłodze jak i na meblach. Najczęściej architekci wnętrz stawiają na biel, beż, wanilię i ecru – głównie za sprawą ponurego klimatu kraju. W sytuacji, gdy do kuchni dopływa odpowiednia ilość światła, można pokusić się o umieszczenie w projekcie ciemniejszej podłogi – to jeden ze sposobów na podkreślenie charakteru wnętrza. Niezwykle ważną rolę odgrywają same meble kuchenne – muszą tworzyć jedną, spójną formę. Projektowanie wnętrz kuchni w stylu angielskim zakłada, że wszystkie meble ustawione będą w ciągu, który wypełnią półki, szafki czy też szuflady. Z ciekawostki warto dodać, że wielu architektów wnętrz porównuje kuchnię w stylu angielskim do pudełka z przegródkami. Architekt wnętrz przygotowując projekt kuchni w stylu angielskim stara się za wszelką cenę umieścić w niej kuchenną wyspę i jadalnię – to idealne uzupełnienie aranżacji i pewność, że kuchnia będzie w 100% angielska.

 

kuchnia w stylu angielskim

Kuchnia w stylu angielskim – jakich materiałów używać?

 

Jeśli chodzi o materiały wykorzystywane do wykonania mebli kuchennych to najważniejszą rolę odgrywają naturalne blaty np. z drewna bądź kamienia. Ponadto, bardzo ważne są baterie kuchenne. Architekci najczęściej proponują te, posiadające industrialne kurki, które trochę przypominają kwiaty, a trochę małe dźwignie. Jak już wspomniano, kuchnia w stylu angielskim powinna posiadać również jadalnię. To w niej obowiązkowo musi znaleźć się duży, rodzinny stół, który umożliwi wspólne spożywanie posiłków, nawet w przypadku licznej rodziny. Tu również stawia się na naturalność – masywny, drewniany stół oraz krzesła sprawią, że jadalnia będzie nie tylko piękna, ale i wygodna. Nie zapominajmy o dekoracjach – bez względu na styl, który Państwo wybiorą, muszą się one znaleźć w każdym pomieszczeniu. W przypadku kuchni w stylu angielskim projekt zawiera elementy dekoracyjne takie jak firanki i zazdrostki, z motywem kwiatowym bądź w kratę lub paski. Tak naprawdę, te trzy rodzaje motywów mogą znaleźć się na każdym elemencie dekoracyjnym – poduszce, serwetkach, obrusie, bieżniku czy nawet świeczkach. Motywy kwiatowe to nie wszystko. Warto dodatkowo postawić na gliniane doniczki, które będą idealnym uzupełnieniem dekoracji okna. Będą świetnym rozwiązaniem dla osób uwielbiających dostęp do świeżych ziół. Pachnące zioła w glinianych doniczkach to nie tylko wyjątkowy klimat, lecz i charakter kuchni.

projekt wnętrza w stylu angielskim

angielskie wnętrza projektowanie i architekt

Salon w stylu angielskijak urządzić wnętrza?

 

Architekci częściej przygotowują projekt salonu w stylu angielskim niż kuchni. Być może dlatego, że to w salonie spędzamy większą ilość czasu i chcemy, by to właśnie tam było przytulnie i wygodnie. Projekt wnętrz salonu w stylu angielskim zawiera najczęściej drewniane, najlepiej dębowe meble. Jeśli natomiast chodzi o meble wypoczynkowe to warto stawiać na miękkie i tapicerowane sofy, wyposażone w wysokie oparcia i podnóżki. Obowiązkowo, muszą być uzupełnione o duże ilości poduszek i miękkich dekoracji. Ważniejsze jednak od mebli są dodatki – to one nadają charakteru każdemu wnętrzu. Najważniejsze są odpowiednie tkaniny. Koniecznie projekt musi zawierać kwieciste zasłony, koronkowe poszewki, wzorzyste serwety i obrusy, ale też piękne dywany. Warto również postawić na dekorację w postaci porcelany – oczywiście z kwiatowym motywem. Ściany powinno się wyeksponować przy użyciu portretów rodzinnych bądź martwej natury – im większa ich ilość tym lepiej. Nie zapominajmy o oświetleniu – w salonie obowiązkowo musi znaleźć się bogato zdobiony żyrandol i kinkiety, w tym samym stylu.

Urządzenie salonu czy też innych wnętrz w stylu angielskim wydaje się być stosunku łatwe. Najlepiej jednak przygotować projekt, który pozwoli umieścić w pomieszczeniu wszystkie niezbędne elementy, zgodnie z wcześniejszymi wskazówkami. Projekt wnętrza sprawi, że nie pominą Państwo żadnego elementu. Jeśli jednak, nie czują się Państwo na sile, warto skorzystać z pomocy architekta, dla którego wykonanie projektu wnętrz w stylu angielskim nie stanowi najmniejszego problemu. Wnętrza zaprojektowane przez specjalistów zachwycą nie tylko właścicieli, ale i odwiedzających ich gości.

angielski styl wnętrz projekty

Sypialnia w stylu angielskim: oaza spokoju i komfortu.

Aby oddać angielski styl w aranżacji wnętrz sypialni, nie można nie użyć spektakularnego łóżka. Idealną opcją byłoby łóżko z wysokim, pokrytym baldachimem zagłówkiem i pięknymi rzeźbieniami, wykonane z naturalnego drewna. Atmosferę w sypialni stworzy również obecność różnorodnych tkanin: zasłony z firanami, narzuty z haftowanymi małymi kwiatkami, pledy w kratę i kilka poduszek o różnych rozmiarach.

łazienka angielska

Hol angielski

Dom mieszkańców angielskiego domu może powitać swoich właścicieli na różne sposoby: od ogromnego pustego holu po niewielką przestrzeń z zestawem najpotrzebniejszych mebli. Już tutaj widoczne jest zamiłowanie Brytyjczyków do antyków, a wejścia do sąsiednich pomieszczeń często udekorowane są ciężkimi zasłonami.

Pokój dziecięcy w stylu angielskiego domu

Pokój dziecięcy w tym stylu najlepiej podzielić na strefy: strefa zabaw, sypialnia i biurko (jeśli dziecko chodzi do szkoły). Jeśli chodzi o gamę kolorów, możesz użyć tradycyjnych kolorów do dekoracji: kremu, beżu, jasnoróżowego i białego w połączeniu z bardziej nasyconymi kolorami (bordo, zieleń, kolor ceglasty i czerwień).
Dla dziewczynki odpowiednie będą romantyczne wzory z małymi kwiatkami, a dla chłopca idealny będzie motyw przygodowy lub morski. Popularnym rozwiązaniem jest również wykorzystanie kolorów flagi Wielkiej Brytanii. Meble dziecięce w stylu angielskim zazwyczaj zawierają łóżko z mnóstwem wysuwanych półek pod spodem i kilkoma szafami.

Gabinet w stylu angielskim