Aranżacja wnętrz we współczesnym stylu francuskim

Niewymuszona elegancja jest bardzo charakterystyczna dla wnętrz projektowanych we współczesnym stylu francuskim. Francuzi, zarówno w dziedzinie ubioru jak i urządzaniu własnych, domostw posługują się pozornie przypadkowymi elementami, które zestawione ze sobą, za sprawą niezrozumiałej magii, tworzą kunsztowną i elegancką kompozycję.


luksusowa łazienka projekt wnętrza ekskluzywnego

Projektowanie wnętrz we współczesnym stylu francuskim polega na umiejętnym łączeniu elementów starych z nowymi. Wnętrze w tym stylu jest śmiałe, wyrafinowane i eleganckie. Jest ono równocześnie bardzo osobiste i dostosowane do preferencji jego użytkownika. Na pierwszy rzut oka, wnętrza te nie rządzą się żadnymi prawami. Mieszanina elementów może wydawać się przypadkowa, ale to właśnie takie zestawienie tworzy niesamowity charakter przestrzeni wnętrza we współczesnym stylu francuskim. Pomimo wspomnianej pozornej przypadkowości, przy projektowaniu wnętrz francuskich należy kierować się kilkoma zasadami:

  • należy używać naturalnych materiałów takich jak len i bawełna,
  • nie należy przesadzać z falbankami, marszczeniami, frędzlami i tkaniami o florystycznych wzorach,
  • dobrze pozostawić część ścian nieozdobioną,
  • stylowe meble powinny być wykorzystywane pojedynczo w kompozycjach. Piękne krzesło w stylu Ludwika XV postawione w grupie mebli podobnych nie będzie zachwycało tak bardzo jak w połączeniu z prostym nowoczesnym stolikiem. Stosowanie kontrastów w zestawieniu stylów jest bardzo pożądane,
  • należy stosować niekonwencjonalne i śmiałe rozwiązania poprzez kontrastowanie i zestawianie ze sobą elementów o barokowych krzywych z nowoczesnymi, czystymi liniami,
  • dobrym pomysłem jest tworzenie punktów centralnych przy pomocy np. rzeźby pomalowanej na jaskrawy kolor, dużego obrazu na ścianie lub ogromnego stylizowanego mebla,

projekt i aranżacja ekskluzywnego wnetrza jadalni luksusowego wnetrza

Jak urządzić wnętrze we współczesnym stylu francuskim?

Współczesny styl francuski wnętrz znacznie się rozwinął od czasów epoki monarchii francuskiej. Po rewolucji francuskiej, ludzie zaczęli odwracać się od pałacowej estetyki i zwrócili się w kierunku prostszej formy z nawiązaniami do stylu historycznego. Projektując wnętrza francuskie należy kierować się kilkoma podstawowymi regułami:

Kolor we współczesnych wnętrzach francuskich

We współczesnym stylu francuskim wnętrz mamy dość dużą elastyczność w stosowaniu koloru. Odpowiednie barwy powinna dyktować osobowość i preferencje przyszłego użytkownika wnętrza. Jeżeli w projektowanym wnętrzu pragniemy stworzyć oazę spokoju powinniśmy korzystać z barw neutralnych, takich jak biały, jasno-szary, lekkie odcienie niebieskiego lub pogodnej zieleni. Jeżeli pragniemy odważniejszych rozwiązań to korzystajmy z nietuzinkowych kolorów takich jak turkusowy szmaragdowy, odcienie czerwieni i niebieskiego.

Wnętrza francuskie – ściana dekoracyjna

Dobrym pomysłem jest urządzenie we wnętrzu dekoracyjnej ściany, którą można udekorować przy użyciu charakterystycznych francuskich wzorów. To na niej można użyć bardzo ekstrawaganckich elementów wystroju z epoki. Nic nie jest bardziej charakterystyczne dla francuskiej kultury niż wzór Fleur-de-Lys. Można również użyć śmiałych elementów – iście królewskiego wystroju z historii Francji – tapet z barokowymi i rokokowymi wzorami. Dla lubiących bardziej stonowane rozwiązania idealne będą wzory Toile de Jouy, w których dominują sceny pasterskie na jasnym tle. Bezpiecznym rozwiązaniem będą wzory Adamaszek, ponieważ mają wygląd łączący wygląd tradycyjny z nowoczesnym.

Wnętrza w stylu francuskim – dekoracje

Rozejrzyj się, za co najmniej jednym lub dwoma zabytkowymi elementami dekoracji. Pomagają one w zbalansowaniu stylu klasycznego ze współczesnym. W tej dziedzinie sprawdzą się również doskonale tkaniny. Można używać naturalnych materiałów takich jak len i bawełna, z której wykonana może być tapicerka mebli. Dobrym wyborem będą także materiały całkowicie przeciwstawne takie jak jedwab, aksamit oraz koronki. Należy pamiętać, że finalnie wszystko uzależnione jest od preferencji przyszłego użytkownika wnętrza.

projekt wnętrza luksusowej kuchni glamour

Oświetlenie we wnętrzu francuskim

Jako główne źródło światła we wnętrzach we współczesnym stylu francuskim najczęściej wykorzystywany jest żyrandol. Na rynku istnieje całe mnóstwo wzorów do wyboru,. Niektóre z nich mają wygląd bardzo klasyczny, ale istnieje również wiele nowoczesnych wariacji na temat tradycyjnego wydania. Na ścianach często stosuje się kinkiety z abażurami z jedwabiu. Przystrojone są dodatkowo frędzlami, koralikami, kryształkami a nawet piórami na krawędziach.

projekt wnętrza-luksusowego holu konsolka z lustrem

Wnętrza w stylu francuskim – mieszanie starego z nowym

Typowa francuska rodzina zwykle ma jakieś imponujące stare dzieła sztuki. Często leżą one bez ładu pomiędzy codziennymi przedmiotami użytkowymi. Antyki te stają się elementami niezwykłego wystroju wnętrza nawet w aranżacji z nowoczesnymi meblami. Zabawa w mieszanie starych elementów z nowymi jest niezawodną sztuczką w projektowaniu wnętrz francuskich.

Francuskie meble we wnętrzu

Nie jest wymagane urządzanie całego wnętrza epokowymi francuskimi meblami. Nawet pojedynczy egzemplarz potrafi całkowicie odmienić wnętrze. Korzystanie ze współczesnych mebli stylizowanych jest świetnym pomysłem. Eleganckie linie komody w stylu Ludwika XV lub stylowe lustro sprawią, że wnętrze będzie wyglądało naprawdę wspaniale.

Wnętrza francuskie – okna

Długie zasłony od sufitu do podłogi nadadzą wnętrzu klasy. Styl francuski uwielbia stosowanie tego typu rozwiązania. Jest to również pewna sztuczka, która sprawia, że okno wydaje się dużo większe niż w rzeczywistości – dzięki temu sama przestrzeń wydaje się większa i przestronniejsza.

Podłogi we wnętrzach w stylu francuskim

We wnętrzach francuskich preferuje się wykorzystywanie na podłogi materiałów naturalnych takich jak drewno i kamień. Wnętrza francuskie kochają również dywany, które mogą mieć formę zarówno tradycyjną jak i współczesną. Ich rodzaj i wzór zależny jest od ogólnej konstrukcji przestrzeni.