Wnętrza rustykalne – jak urządzić dom w stylu rustykalnym?
Powrót do swojskiej prostoty i przytulności tradycyjnego wiejskiego domu – taki właśnie jest styl rustykalny, w którym króluje drewno i ludowe wzory. Stereotypowo wnętrza rustykalne kojarzą się z nadmiarem detali, jednak w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie – stawia się tu na prostotę i harmonię. Jak urządzić wnętrze w stylu rustykalnym?
Wnętrza w stylu rustykalnym
W każdym wnętrzu w stylu rustykalnym króluje drewno pod wieloma postaciami, które sprawia, że pomieszczenia stają się niesamowicie komfortowe, ciepłe i przytulne. Drewno to tutaj nie tylko materiał przeważający w meblach – obecne jest ono również na podłogach, ścianach, sufitach, a ponadto jest istotnym elementem dodatków i dekoracji. Bardzo popularne są tu między innymi odsłonięte belki stropowe lub ich imitacje.
Projekt aranżacji wnętrza rustykalnego bazuje zwykle na kolorach naturalnych, jednak warto urozmaicić je o kolorowe dodatki. Szczególnie cenione są tutaj ludowe wzory i motywy. Naturalne tkaniny, takie jak len, bawełna, wełna, a także dodatki z rękodzieła (np. szydełkowe obrusy) najlepiej uzupełnią wiejski klimat. Architekt wnętrz zadba o to, by stały się kropką nad „i” całej aranżacji wnętrza, a nie elementem zaburzającym i wprowadzającym chaos i dysharmonię. We wnętrzach stylu rustykalnym liczy się prostota i umiar.
Salon w stylu rustykalnym
Przytulny i gustownie urządzony salon w stylu rustykalnym sprzyja odpoczynkowi i beztroskim chwilom w gronie najbliższych. Naturalne materiały i prostota to tutaj podstawa, podobnie jak nuta sentymentu. Doskonale sprawdzają się tutaj ceglane ściany lub płytki imitujące cegłę, które idealnie współgrają z drewnianą podłogą. Niedoskonałości powierzchni i sęki pasują tutaj idealnie. Dobrą opcją są również płytki imitujące kamień, którym można dodać odrobinę ciepła przez miękkie dywany lub skóry zwierząt.
Salon w stylu rustykalnym to przede wszystkim komfortowe i miękkie meble wypoczynkowe, które idealnie komponują się z meblami z litego drewna. Niewielki stolik kawowy w formie starej skrzyni, ręcznie tkany dywan lub kilim dodadzą pomieszczeniu sielskości i romantyzmu. We wnętrzu rustykalnym warto wygospodarować ponadto miejsce na kwiaty doniczkowe i kwiaty cięte – najlepiej te polne. To także idealne miejsce na lniany obrus, czy też ażurowe ręcznie robione serwetki, a także na duże, metalowe lub drewniane świeczniki oraz kute lampy wiszące i stojące. Sielski charakter wnętrza rustykalnego podkreślą ponadto obrazy ze scenami rodzajowymi z życia wsi czy np. zegar z kukułką.
Styl rustykalny w sypialni
Bez wątpienia sypialnia w stylu rustykalnym jest wyjątkowo ciepła i przytulna. Duże drewniane łóżko to tutaj konieczność. Warto położyć na nim dużo poduszek, które będą nie tylko dodawały przestrzeni uroku, ale również będą zachęcać do błogiego relaksu. Niezbędnym elementem rustykalnej sypialni będzie również miękki koc oraz puszysty niewielki dywanik. Obok łóżka konieczne są stoliki nocne – w stylu rustykalnym mogą być to nawet najprostsze drewniane stołki, na których staną lampki nocne z pięknymi lnianymi abażurami. To idealne miejsce również na mocno marszczone zasłony – najlepiej te w neutralnej kolorystyce. W sypialni powinno znaleźć się również miejsce na dużą szafę – najlepiej sprawdzi się tutaj stara komoda. Wystrój wnętrza w stylu rustykalnym uzupełnią w sypialni wszelkie dodatki rattanowe i wiklinowe, w tym kosze i skrzynki.
Jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?
Podstawą kuchni w stylu rustykalnym są drewniane meble, do których idealnie pasować będzie dostosowany kolorystycznie drewniany lub kamienny blat. Dobrym rozwiązaniem będzie tutaj kuchenna wyspa, jednak jeśli miejsce na to nie pozwala wystarczy również niewielki drewniany stół z krzesłami. Styl rustykalny w kuchni to również oszklone witryny, w których dumnie prezentuje się pięknie zdobiona ceramika, a także zawieszone na haczykach pod szafką wiszącą kubeczki. To doskonałe miejsce na gliniane naczynia z kwiatowymi wzorami, a także na kamionkowe lub blaszane garnki. Nie może zabraknąć tutaj również odwołania do natury. Kuchnia rustykalna to idealne miejsce na zioła w doniczkach, a także na zawieszone pęczki suszonych ziół, warkocze czosnku i papryki. Możemy postawić tutaj ponadto ozdobny wazon z polnymi kwiatami, a także misę ze świeżymi owocami.
Łazienka w stylu rustykalnym
Naturalne materiały to obowiązek w każdej dobrze zaplanowanej łazience w stylu rustykalnym. Projekt aranżacji wnętrza powinien uwzględnić więc między innymi elementy kamienne, drewniane i kute. Doskonałym rozwiązaniem będzie tutaj kamienna posadzka oraz piękna, wolnostojąca wanna. Można pokusić się tu o metalowy zlew lub zlew drewniany. Architekt wnętrz zadba również o rustykalne dodatki – doskonałe będą tu koronkowe zazdrostki, haftowane zasłony zamiast frontów szafek, a także koszyki na drobiazgi.
Prostota wnętrz rustykalnych to podstawa
Urządzając wnętrze w stylu rustykalnym warto kierować się prostotą. Meble drewniane powinny być skromne, jeśli czas odbił już na nich swoje piętno, tym lepiej. Niewielkie mankamenty, zadrapania, naturalne spękania, niedoskonałości i uszkodzenia mebli dodają uroku wnętrzom rustykalnym znacznie bardziej niż przesyt dodatków. Zdobnictwo jest tutaj dopuszczalne, jednak najlepiej wyłącznie w detalach. Nie ma tu miejsca na przypadkowe łączenie elementów i form.