Projekty willi i rezydencji – domy o rozbudowanej funkcji
Czym wyróżnia się projekt rezydencji? Co odróżnia projekt willi od typowych projektów domów i jakie elementy powinien? Czy są to domy, w którym znajdziemy wyłącznie więcej pokoi czy może coś więcej?
W dzisiejszych czasach w projekcie nowoczesnej rezydencji znajdziemy takie pomieszczenia jak np. pokój imprezowy, salon kominkowy, kino domowe, piwnica na wino, specjalistyczna kuchnia, kryty basen z własną strefą spa, siłownia, domowe biuro z profesjonalnym wyposażeniem, a także wiele innych niezwykłych udogodnień.
Nowoczesne projekty willi i rezydencji mają także wydzielone strefy dla gości takie jak prywatne apartamenty z sypialniami, łazienkami w stylu salonów kąpielowych oraz wydzielonymi garderobami. Nowoczesne projekty zapewniają swoim najbardziej wymagającym mieszkańcom wypoczynek, rekreację, a także bezpieczeństwo.
Projekty rezydencji – otoczenie
Rezydencja to nie tylko budynek o charakterze luksusowego domu, ale także otoczenie. Na zewnątrz znajdują się tereny z zaprojektowanymi ogrodami. Na terenie obszernej działki otaczającej luksusową posiadłość można nierzadko znaleźć także obiekty sportowe, takie jak kort tenisowy, boisko do koszykówki, plac zabaw dla dzieci, staw lub oczko wodne, klimatyzowany garaże, stajnię, altanę, kuchnię zewnętrzną ze stanowiskiem do grillowania, patio z basenem i wiele innych.
Niezależnie od stylu architektonicznego projektu rezydencji lub lokalizacji, udogodnienia są znakiem rozpoznawczym luksusowych posiadłości spełniających wszelkie oczekiwania inwestorów.
Co wyróżnia projekt rezydencji?
Indywidualny projekt rezydencji lub willi wyróżnia się niepowtarzalnym charakterem oraz jest spersonalizowany pod właścicieli i ich potrzeby. W projekcie odnaleźć można starannie dobrane materiały i rozwiązania budowlane. Obecnie luksusowe wille i rezydencje projektuje i buduje się przy użyciu zrównoważonych ekologicznie materiałów. Używa się także inteligentnych i energooszczędnych technologii.
Prawdziwa istota wyrafinowanych domów tkwi w rozwiązaniach funkcjonalnych, materiałach i detalach. Są one gwarantem jakości i trwałości.
Ekskluzywne rezydencje buduje i wykańcza się z najwyższej jakości materiałów, takich jak egzotyczne drewno, niestandardowe tkaniny i meble, marmurowe podłogi, granitowe blaty, ozdobne kominki, najwyższej klasy urządzenia, mozaiki i ceramiki.
Wysokiej jakości drewno obejmuje konstrukcje z takich gatunków jak drewno jesionowe, dębowe, tekowe i orzechowe. We wnętrzach znajdziemy podłogi i okładziny z egzotycznego drewna takiego jak np. heban.
Najpopularniejszymi rodzajami kamienia naturalnego wykorzystywanych w projektach są takie odmiany jak marmur, granit, łupek, trawertyn, kwarcyt i wapień, który zapewnia naturalne tekstury zarówno dla środka domu, jak i zewnętrznej dekoracyjnej elewacji.
Nowoczesne projekty rezydencji, niezależnie od tego czy są w stylu klasycznym, współczesnym, modern classic czy innym, wyposażone są także w wysokiej klasy urządzenia, funkcje inteligentnego domu i wyszukane systemy bezpieczeństwa. W ich pełnych elegancji wnętrzach znajdziemy wiele nowości o użytkowym charakterze, które są w stanie zaspokoić potrzeby i będą w pełni dostosowane do oczekiwań klientów
Ile metrów kwadratowych powinien mieć projekt rezydencji?
Słownikowa definicja rezydencji wskazuje na „duży, drogi dom”. Co oznacza „duży”, w odniesieniu do nieruchomości, jest dość płynne. Duży dom w mieście, w którym działki mają z reguły małą powierzchnię, będzie czymś innym niż duży dom na wsi na otwartym terenie. Duży dom, którego powierzchnia przekraczać będzie znacznie powierzchnię domów budowanych w danym regionie. W Polsce duże domy to zazwyczaj powyżej 1000m². W USA projekty rezydencji o powierzchniach dziesiątek tysięcy metrów kwadratowych nie należą do rzadkości.
Skorzystaj z usługi projektowania wnętrz
Projekt willi – rodzinna wersja domu inspirowanego historią
Dom kojarzony z wygodą, przestronnością i przestrzenią zapewniającą prywatność. Nowoczesny projekt willi zapewnia także miejsce do pracy i rozrywki. Myśląc o tym rodzaju projektu, wiele osób widzi dom wypełniony wyposażeniem zapewniającym wygodę codziennego życia.
Historia willi sięga daleko wstecz, aż do samego Imperium Rzymskiego. W ciągu wieków ewoluowała i dopasowała swój charakter do zmieniającego się stylu życia. Obecnie projekt willi to plan zapewniający zarówno wygodę i nowoczesne technologie, jak i stawiający na energooszczędność oraz ekologiczność rozwiązań.
Projekt willi – pochodzenie słowa
Willa to słowo pochodzące z języka łacińskiego. Oznaczało ono rozległy teren, na którym znajdowały się budynki gospodarcze i mieszkalne.
Pierwotnie w starożytnym Rzymie istniały dwa główne rodzaje willi:
- urbana – zazwyczaj w mieście, do którego można było łatwo dotrzeć z Rzymu na krótką noc lub dwie
- rustica – posiadłość zazwyczaj poza miastem, którą na stałe zajmowali pracownicy, którzy byli również odpowiedzialni za opiekę nad nim
Projekt willi na przestrzeni wieków
Włoski renesans, który miał miejsce w XIV i XV wieku, całkowicie odmienił projekt willi. Jest on znany jako okres historyczny, w którym ponownie doszło do odrodzenia nauki i sztuki. Rozbudzona została ludzka ciekawość i talenty, które zaowocowały wspaniałymi arcydziełami, ogromnym postępem w sztuce, medycynie, nauce i filozofii. Epoka odrodzenia nie ominęła również architektury, którą uznaje się za jedną ze sztuk pięknych.
We Włoszech, ruch renesansowy miał ogromny wpływ na styl i wystrój domów. Zyskały one wtedy charakter obszernych, wygodnych domów o wyglądzie nawiązującym do włoskich pałaców. Włoskie wille to przykład domów, które od wieków zachwycają i zapadają w pamięć.
W XIX wieku termin „projekt willi” był popularnie używany do określenia każdego rodzaju dużego, podmiejskiego domu otoczonego pewnego rodzaju krajobrazem (ogrodem, małym lasem lub zbiornikiem wodnym). Zazwyczaj były one własnością klasy wyższej i często miały charakter luksusowego domu odzwierciedlając status ich właścicieli. Ten okres przekierował rozumienie terminu do tego, co znamy dzisiaj.
Co wyróżnia niezwykłe projekty willi?
W dzisiejszych czasach „wille” kojarzy się z piękną nieruchomością, która zazwyczaj jest zlokalizowana na terenach podmiejskich i otoczona jest zielenią. Jest to komfortowy dom, którego układ funkcjonalny zapewnia wiele udogodnień najbardziej wymagającym inwestorom. Dzisiejszy projekt willi znacznie różni się od swoich pierwowzorów. Niezmiennie zachwyca i jest obiektem pożądania wielu inwestorów, którzy myślą o budowie lub kupnie własnego domu.
Wille i rezydencje – dom nowoczesny czy klasyczny?
- projekt w stylu nowoczesnym
- projekt w stylu amerykańskim
- projekt w stylu klasycznym
Projekty willi i rezydencji w stylu klasycznym
Rezydencje i wille klasyczne czerpią z architektury starożytnej Grecji i Rzymu. Charakterystycznymi elementami tej architektury są kolumny, ozdobne gzymsy i sztukaterie oraz różnego rodzaju zdobienia. Projekty klasycznych rezydencji to rozwiązania ponadczasowe o nieprzemijającym pięknie, które niczym antyczne domostwa zapewniają swoim mieszkańcom spokój i bezpieczeństwo. Historyczny charakter uzupełniony o nowoczesne rozwiązania sprawia, że projekty w stylu klasycznym są nie tylko piękne, ale także zapewniają wysoką funkcjonalność i energooszczędność.
Niektóre z tych kluczowych elementów obejmują następujące rozwiązania:
- Symetria i proporcje. Klasyczne wille i rezydencje są zwykle symetryczne i mają elementy, takie jak kolumny i okna równomiernie rozmieszczone na elewacji.
- Kolumny w określonym stylu. W projektach w stylu klasycznym najczęściej stosuje się kolumny inspirowane porządkiem greckim: doryckim, jońskim lub korynckim dla architektury greckiej. W niektórych projektach odnajdziemy także rzymskie inspiracje np. kolumny toskańskie lub kolumny będące złożeniem kilku innych stylów.
- Trwałe materiały budowlane. Projekty rezydencji to zazwyczaj nie tylko ponadczasowy wygląd, ale także materiały, których jakość oprze się upływowi czasu,
- Klasyczne motywy. Domy często mają listwy gzymsowe, dachy o średnim nachyleniu, ozdobne okapy, ozdobne obramowania drzwi i połamane naczółki nad drzwiami wejściowymi.