Aranżacja wnętrza garderoby – urządzanie i zasady projektowania
Marzeniem niejednej kobiety, a także coraz większej liczby mężczyzn, jest posiadanie garderoby. Okazuje się, że nie trzeba mieć wielkiego domu lub mieszkania, żeby w optymalny sposób zagospodarować miejsce przeznaczone do przechowywania odzieży, obuwia oraz dodatków. Jakie są podstawowe zasady projektowania garderoby?
Odpowiednie urządzanie garderoby jest kluczowym czynnikiem w jej komfortowym oraz funkcjonalnym użytkowaniu. Popularność na wydzielanie pomieszczeń do przechowywania odzieży oraz obuwia narodziła się nie tylko po ujęciach z luksusowych garderób w amerykańskich filmach, ale również ze względu na wygodę tego rozwiązania i możliwość zagospodarowania w ten sposób prawie każdego wnętrza. Okazuje się, że nawet niestandardowe pomieszczenia (mniejsze, o nietypowych kształtach czy pod ukosem) świetnie nadają się właśnie na garderobę.
Projekt garderoby – wymiary i kształt
Aranżacja garderoby powinna obejmować pomieszczenia o wymiarach minimum 3,5 m2. W przypadku większego wnętrza, które będzie pełnić również funkcję przebieralni, trzeba wziąć pod uwagę przestrzeń o wymiarach 6-8 m2. Miejsce potrzebne do swobodnego przebierania to około 1,5 m2 wolnej powierzchni. Garderoba nie musi być starannie ukrytym schowkiem. Powoli wkracza tendencja na eksponowanie odzieży oraz obuwia, dzięki czemu architekci wnętrz projektują również przeszklone garderoby, które wprowadzają do sypialni nowoczesny i zarazem elegancki styl.
Odpowiednie oświetlenie w aranżacji garderoby
Kwestie techniczne przy urządzaniu garderoby obejmują również odpowiednie oświetlenie. W tym przypadku można rozważyć montaż oświetlenia w suficie bądź na ścianie. Praktycznym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na czujnik ruchu włączający światło. By wszystkie zakamarki garderoby były dobrze doświetlone, wiele osób decyduje się na montaż lampek LED w oddzielnie włączanych strefach. Dodatkowe oświetlenie w postaci podświetlanych drążków będzie doskonałym zwieńczeniem dobrze wykonanych szaf.
Wentylacja – niezbędny element projektu garderoby
Kolejnym, niezwykle istotnym aspektem przy projektowaniu wnętrz garderoby, jest odpowiedni przepływ powietrza. Doprowadzony do garderoby osobny przewód wentylacyjny na pewno będzie najlepszym rozwiązaniem, jednak gdy go nie ma, można zainstalować kratkę wentylacyjną pomiędzy garderobą a innym pomieszczeniem (najczęściej sypialnią).
Materiały wykończeniowe w gardrobie
Najpopularniejszymi materiałami, z których wykonuje się meble w garderobie są płyty MDF, drewno oraz metalowe elementy. Tego typu komponenty gwarantują wytrzymałość konstrukcji i odporność na różnego rodzaju drobne uszkodzenia. Zestawienie różnych materiałów – na przykład drewna z metalem, pozwoli na łączenie stylów i stworzenie oryginalnej przestrzeni.
Organizacja wnętrza garderoby
Dobra organizacja to podstawa. Ważne jest, by w maksymalny sposób wykorzystać dostępną przestrzeń, z której korzystanie powinno być wygodne, szybkie oraz praktyczne.
Jedną z oryginalnych i coraz częściej stosowanych zasad w projektowaniu wnętrz garderoby jest oparcie doświadczeń o następujące zmysły:
Wzrok
Estetyczne uporządkowanie ubrań zapewnia nie tylko ładny wygląd garderoby, ale również jest praktyczne w przypadku szybkiego poszukiwania danej części odzieży czy obuwia. Warto wieszać ubrania na drążkach w określonym porządku: na przykład od jasnych do ciemnych, od zimowych do letnich czy od krótszych do dłuższych. Takie rozmieszczenie odzieży zapewni wizualny ład.
Słuch
Na wygodę użytkowania garderoby mogą wpłynąć detale: cicho domykające się szuflady czy drzwi. Jest to ważne szczególnie w otwartych garderobach typu walk-in, jeśli dana osoba przebiera się w garderobie, a druga wypoczywa w sypialni.
Dotyk
Opisywane wyżej materiały wykończeniowe powinny zapewnić nie tylko wytrzymałość mebli. Wszystkie elementy powinny być miłe w dotyku, wliczając w to również wieszaki czy uchwyty od szuflad bądź szafek.
Zapach
Opcjonalny, jednak wpływający na odpowiedni nastrój – można zadbać o niego, wieszając w garderobie woreczki lub zawieszki zapachowe.
Zmysłowa garderoba to jednak dodatek, który wpływa na zadowolenie osób w niej przebywających. Trzeba wziąć pod uwagę również parametry techniczne tego pomieszczenia. Architekt wnętrz dba między innymi o to, by korzystanie z tej przestrzeni było łatwe, a ubrania były przechowywane w odpowiedni sposób.
Warto trzymać się zatem zasad obejmujących:
Wysokość i odległość
Drążki na odzież powinny być odsunięte od tylnej ściany na tyle, żeby móc swobodnie powiesić na nich wieszak z ubraniem.
Wysokość półek na odzież na wieszakach:
155 cm – płaszcze i sukienki;
130 cm – spodnie;
100 cm – długie kurtki;
90 cm – krótkie kurtki, marynarki, żakiety oraz koszule.
Wysokość półek na odzież składaną i obuwie:
15 cm – obuwie na płaskim obcasie;
25 cm – bluzy i swetry;
40 cm – botki.
Organizacja drobnych rzeczy
Apaszki, torebki, krawaty i inne mniejsze akcesoria mogą być powieszone na wieszakach, jednak lepszym rozwiązaniem będzie szuflada z przegródkami. Bielizna powinna być schowana w koszu lub komodzie. Najbardziej praktyczne w garderobie okażą się szuflady z pełnym wysuwem.
Dodatki i dekoracje
Projekt wnętrza garderoby to nie tylko drążki, wieszaki czy półki. Liczą się także dodatki, dzięki którym korzystanie z tego pomieszczenia będzie w pełni wygodne. Warto zainwestować zatem w lustro, pufę, a także toaletkę, przy której będzie można wykonać makijaż lub użyć ulubionych perfum. Nie można zapomnieć o różnego rodzaju ozdobach, które dopełnią całość, tworząc wyjątkowe i niepowtarzalne pomieszczenie.
Najważniejszą zasadą w aranżacji garderoby jest stworzenie przestrzeni dostosowanej do indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Liczą się rozwiązania, dzięki którym w garderobie będzie utrzymany porządek, a całe pomieszczenie zawsze będzie prezentować się estetycznie. Tego typu przestrzeń może pełnić także funkcję schowka na inne przedmioty i tekstylia: ręczniki, pościele, torby podróżne – warto wówczas wydzielić na nie osobne miejsce, jak dodatkowa szafa czy specjalne kosze.
Urządzanie garderoby to nie tylko odpowiedzialne przedsięwzięcie, ale przede wszystkim zabawa – w końcu chodzi o aranżację wymarzonej garderoby, która z pewnością będzie ulubionym miejscem w domu!