PROJEKTANT I ARCHITEKT WNĘTRZ – ARTCORE DESIGN
Jesteśmy twórczym zespołem o dużym doświadczeniu oraz nieszablonowych pomysłach. Świadczymy usługi architekta wnętrz dla inwestycji na terenie całego kraju – Kraków, Warszawa, Poznań, Wrocław, Łódź, Lublin, Gdańsk.
O NAS
Jesteśmy pracownią projektową działającą głównie na rynku polskim, ale podejmujemy się także projektów inwestycji poza granicami kraju. Nasz zespół to projektanci i architekci wnętrz o dużym doświadczeniu i nieszablonowych pomysłach. Wnętrza kreowane w naszej pracowni to oryginalne przestrzenie dopasowane do oczekiwań i upodobań naszych klientów. Tworzymy niezwykłe kompozycje zgodne z aktualnymi trendami projektowymi zachowujące jednak ponadczasowy charakter. Wiedza i zaangażowanie pozwala nam zagwarantować najwyższą jakość projektów wnętrz zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Zapewniamy wsparcie na każdym etapie inwestycji, dbając o sprawną i bezproblemową realizację. Mamy na uwadze, że to Klient będzie użytkował zaprojektowane przez nas wnętrze i dlatego jego potrzeby są najważniejsze.
DOŚWIADCZENIE
Każdy projektant i architekt wnętrz, dąży do doskonałości zdobywając nowe doświadczenia i poszerzając swoje kompetencje. My doświadczenie projektowe zdobywaliśmy przy kreowaniu wnętrz o charakterze publicznym, jak i mieszkalnym. Tworzyliśmy projekty wnętrz hoteli, restauracji, gabinetów kosmetycznych, apartamentów, domów oraz ogromnych prestiżowych rezydencji o najwyższym stopniu skomplikowania projektowego. Każda inwestycja i nowy projekt to dla nas wyzwanie. Nasze projekty realizowane są na terenie całego kraju między innymi w takich miastach jak Kraków, Warszawa, Wrocław, Poznań, Łódź, Lublin i wielu innych.
PASJA
Architekt wnętrz to nie tylko zawód, ale także ogromna pasja. W nasze projekty wkładamy dużo zaangażowania oraz serca. Tworzenie pięknych i spójnych przestrzeni to dla nas niezwykły proces, z którego czerpiemy dużo satysfakcji. Jesteśmy ambitni i dbamy o ciągły rozwój oraz podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
MISJA
Naszym celem i misją jest tworzenie spójnych i harmonijnych wnętrz. Ogromny nacisk kładziemy na to, aby nasze projekty miały ponadczasowy i uniwersalny charakter. Tworzymy z poszanowaniem tradycji, często odwołując się do klasycznych nurtów stylistycznych. Z podziwem, szacunkiem oraz pokorą odnosimy się do dokonań i dzieł architektów wnętrz z minionych epok. Inspirujemy się kompozycjami przestrzennymi różnych stylów projektowania wnętrz, łącząc je ze współczesnymi elementami i wyposażając w nowoczesne rozwiązania materiałowe i technologiczne.
Założycielką ArtCore Design jest mgr inż. arch. Ewa Sadowska– Wicherek.
Ukończyła studia na wydziale Architektury i Urbanistyki na Politechnice Krakowskiej. Studiowała także architekturę na FHS Cottbus w Niemczech. Doświadczenie zawodowe zdobywała w krakowskich pracowniach projektowych, gdzie pracowała jako samodzielny projektant i architekt wnętrz. Przez wiele lat związana również z pracownią rysunku odręcznego „Horyzont” – jako współprowadząca zajęcia przygotowujące do egzaminów na studia architektury. Jest autorką ilustracji oraz współredaktorką książki Podstawy Rysunku Architektonicznego i Krajobrazowego.
Preferuje holistyczną filozofię, gdzie struktura architektury wnętrz i elementy dekoracyjne tworzą jedność. Wrodzone poczucie swobodnej elegancji wzmocniła przez wieloletnią praktykę zawodową. Jej poczucie estetyki i talent do optymalnego planowania przestrzeni odzwierciedlają eleganckie, ponadczasowe projekty wnętrz. Zrozumienie skali i proporcji pomaga tworzyć harmonijne i ciepłe przestrzenie. Klienci cenią jej dbałość o szczegóły, entuzjastyczną energię, oraz umiejętność przełożenia ich stylu życia oraz preferencji w inspirujące i funkcjonalne wnętrza.
Dlaczego warto zatrudnić architekta wnętrz?
Powodów, dla których warto zatrudnić architekta wnętrz, jest wiele. Przy podejmowaniu ostatecznej decyzji o współpracy z profesjonalistą warto rozważyć wiele argumentów za, jak i przeciw.
Zdarza się, że przychodząc do projektanta wnętrz, klient posiada już mocno sprecyzowane oczekiwania. Jasno przedstawia swoje pomysły i wizje na wnętrze. Z jednej strony jest to dość wygodne dla projektanta, ale z drugiej narzuca rozwiązania i ogranicza kreatywność, za którą klient płaci. Projektanci są profesjonalistami przygotowanymi to twórczego tworzenia wnętrz. Decydując się na współpracę z architektem dobrze jest być otwartym na nowe pomysły. Dobry architekt wnętrz ma wieloletnie doświadczenie i wiele realizacji za sobą. Potrafi kształtować przestrzeń, uwydatniając jej zalety i ukrywając wady. Nie wszystkie wizje klientów możliwe są do zrealizowania i trzeba być na to przygotowanym. Profesjonalny projektant potraktuje każde wnętrze indywidualnie, przedstawiając nam masę propozycji oraz pomysłów możliwych do zastosowania.
Czasami chcielibyśmy samodzielnie zaprojektować swoje wnętrze, ale brakuje nam czasu, umiejętności lub cierpliwości. Stworzenie spójnego i funkcjonalnego wnętrza to często kilka miesięcy pracy. Składa się na to wiele elementów i zagadnień. Nawet doświadczony architekt wnętrz musi poświęcić ogrom pracy włożony w funkcjonalne planowanie przestrzeni, przygotowanie wizualizacji, dobór materiałów i opracowanie wytycznych dla wykonawców. Oczywiście wszystko to można zrobić samemu, ale czas, jaki należy na to poświęcić, z pewnością może zaskoczyć kogoś, kto nigdy nie miał doświadczenia we współpracy z architektem wnętrz ani samodzielnym urządzaniu domu lub mieszkania. Jeżeli cenimy swój czas, to warto rozważyć zatrudnienie projektanta, który wszystkie prace wykona za nas.
Oszczędzanie pieniędzy poprzez zatrudnienie projektanta może zabrzmieć dość dziwnie. W rzeczywistości nawiązanie współpracy z architektem może być bardzo korzystne dla naszego portfela. Odpowiednie kształtowanie funkcjonalne i wizualne wnętrza może uchronić przed niepotrzebnymi wydatkami i przyspieszyć wszelkie prace wykończeniowe. Dodatkowym zyskiem będzie efektowne wnętrze, które może znacząco podnieść wartość nieruchomości.
Jeżeli na realizację i wyposażenie swojego domu planujemy przeznaczenie sporej sumy pieniędzy chcąc osiągnąć jak najlepszy efekt i jakość, to zatrudnienie architekta wnętrz może okazać się nie tyle dobrym pomysłem a rzeczą wręcz niezbędną. Profesjonalny projektant wnętrz oferuje unikalny zestaw umiejętności mocno skoncentrowanych na tworzeniu pięknych i funkcjonalnych przestrzeni.
Do stworzenia efektownego wnętrza niezbędny jest wachlarz specjalistycznych umiejętności. Dobry architekt wnętrz powinien wyróżniać się wysokim poczuciem estetyki oraz dużą wiedzą techniczną. Dzięki takim atutom będzie w stanie stworzyć wizualnie atrakcyjne wnętrze, a następnie całość odzwierciedlić w dokumentacji technicznej. Często można się spotkać z opinią, że zatrudnienie architekta wnętrz to marnowanie pieniędzy. Na potwierdzenie tej opinii wysuwa się argument, że w oparciu o inspiracje z internetu oraz magazynów specjalistycznych z powodzeniem można urządzić wnętrze. W pewnych przypadkach oczywiście można się z tym zgodzić, jednak zazwyczaj opinie te wysuwane są przez osoby, które nigdy nie miały okazji kompleksowo planować wnętrza. Zaprojektowanie wnętrza domu przez profesjonalistę to często kilka miesięcy pracy. Składa się na to wiele elementów i zagadnień, które tylko z pozoru są łatwymi do odtworzenia. Przy samodzielnym aranżowaniu jest duże prawdopodobieństwo, że pomimo nawet ogromnych nakładów finansowych, nie osiągniemy oczekiwanego efektu. Niestety najdroższe i najlepsze materiały to nie wszystko. Trzeba wiedzieć jak je wykorzystać i skomponować. Architekt wnętrz jest przygotowany w tej materii i z pewnością sprawi, że efekt finalny będzie doskonały.
Architekt wnętrz to osoba, która wprowadzi nas w świat różnorodnych materiałów wykończeniowych. Na rynku dostępne są tysiące rodzajów płytek, wykładzin, podłóg drewnianych. Bez czasochłonnej analizy ciężko się w tym wszystkim zorientować. Architekt wnętrz jest w stanie przeanalizować materiały pasujące do koncepcji wizualnej i zaproponować nam najlepsze z nich. Zazwyczaj przedstawi nam kilka różniących się cenowo propozycji. Dla wszystkich tych, którzy urządzają swoje domy, taka pomoc może okazać się bezcenna.
Zatrudnienie architekta wnętrz wiąże się z kosztami. Dla wielu cena projektu wnętrza będzie stanowiła największą przeszkodę w zatrudnieniu profesjonalisty. Dla małych inwestycji koszt ten może stanowić większość budżetu przeznaczonego na realizację i trudno się dziwić, że nie każdy zdecyduje się na taką usługę. W średnich i dużych realizacjach koszt opracowania kompletnej dokumentacji to niewielki procent kosztów całego przedsięwzięcia. W każdym przypadku warto jednak rozważyć posłużeniem się, chociażby konsultacjami z architektem wnętrz. Pozwoli to na zorientowaniu się przynajmniej w najbardziej newralgicznych aspektach urządzenia naszego lokum.
Jedyną osobą, która wie, czy potrzebujemy projektanta, jesteśmy my sami. Jeżeli chcemy spędzać czas w pięknie urządzonym domu, którego wnętrza będą funkcjonalne i efektowne, to zatrudnienie architekta może być dobrym pomysłem. Czasami zamówiony projekt wnętrza wyłącznie stref reprezentacyjnych jest w stanie całkowicie odmienić oblicze całego domu. Będzie to rozwiązanie tańsze. Dobrze zaprojektowane wnętrze może w przyszłości zachęcić nas do zlecenia prac nad pozostałymi przestrzeniami, tworząc niezwykłą i efektowne miejsce.
Z kim nawiązać współpracę przy rozpoczęciu budowy domu?
Doskonałe rozwiązania w dziedzinie architektoniczno-budowlanej wymagają pracy zespołu ekspertów: od konstruktorów i architektów kubaturowych na projektantach wnętrz kończąc. Każdy z profesjonalistów odpowiedzialny jest za precyzyjnie określoną część prac, które wspólnie składają się na stworzenie funkcjonalnego i pięknego domu. Pomimo trudnej i wymagającej pracy każdego z ekspertów to na architektach kubaturowych i architektach wnętrz spoczywa ogromna odpowiedzialność polegająca na spełnieniu oczekiwań klientów co do wizualnych aspektów inwestycji. Pomimo jasnego zakresu obowiązków i prac, wiele osób ma problem z rozróżnieniem obu specjalności.
Najlepszym sposobem na ocenienie, czy powinniśmy zatrudnić danego typu fachowca, jest dokładne zapoznanie się z jego najważniejszymi obowiązkami. Zadania architekta kubaturowego to między innymi:
- projektowanie budynków – oprócz projektów domów, pracują także nad obiektami komercyjnymi i użyteczności publicznej. Muszą stworzyć projekt budynku, który będzie odpowiadać założonej funkcji oraz oczekiwaniom klienta.
- opracowuje formę budynku i zajmują się kwestiami zapewnienia zgodności z warunkami technicznymi oraz normami projektowymi. Są odpowiedzialni za bezpieczeństwo poprzez projektowanie zgodnie z wytycznymi bhp.
- Są specjalistami w kreowaniu równowagi pomiędzy estetyką a funkcjonalnością.
- współpracują z konstruktorami budowlanymi zapewniającymi budynkowi odpowiednią wytrzymałość i nośność.
- obsługuje proces pozyskiwania pozwoleń budowlanych i przygotowuje inwestycję do realizacji.
- jest osobą odpowiedzialną za przygotowanie projektu naszego domu
Specjaliści tej profesji to pierwsze osoby, z którymi rozpoczynamy współpracę, planując budowę domu. Zapoznają się z naszymi oczekiwaniami i na podstawie przekazanych wytycznych, wspólnie ze specjalistami branżowymi tworzą projekt budowlany zawierający plany architektoniczne, konstrukcyjne i instalacyjne. Bez konsultacji z tym profesjonalistą nie można dokonywać modyfikacji ani głębokich ingerencji w budynku. Powinni oni każdorazowo odnieść się do planowanych zmian w naszym domu.
Wiele osób uważa, że praca specjalisty od wnętrz jest prosta i toczy się głównie wokół dobierania kolorów i mebli. Jest to błędne przekonanie i wynika w dużej mierze z braku doświadczeń w pracy z profesjonalistą tej branży. Rola projektanta wnętrz jest złożona a jego praca wymagająca. Znalezienie dobrego specjalisty jest dużą sztuką z uwagi na specyfikę umiejętności i talentów, jakimi powinien się on wyróżniać. Jego najważniejsze cechy i zadania to:
- wykształcenie w kierunku planowania i aranżowania wszelkiego rodzaju przestrzeni – mieszkalnych, hotelowych, biurowych itp.
- jego praca polega na tworzeniu funkcjonalnych i pięknych rozwiązań na podstawie oczekiwań i stylistycznych upodobań klienta,
- projekty wnętrz to kompleksowe rozwiązania w obszarze urządzenia wnętrza wymagające czasami dodatkowych zmian w architekturze budynku i przebudowy niektórych elementów,
- architekt wnętrz balansuje pomiędzy funkcjonalnością a estetyką.
Projektant to osoba, którą warto zatrudnić już na etapie tworzenia architektury obiektu, tak aby w porozumieniu z architektami kubaturowymi i konstruktorem mógł stworzyć doskonale dopasowany do wszelkich wymagań inwestora budynek.
Różnice pomiędzy kompetencjami są często zauważane, gdy klienci starają się uzyskać pomoc w zagadnieniach projektowych u niewłaściwej osoby. Obie dziedziny są ściśle powiązane, a obszary ich działań przenikają się wzajemnie. Różnice w działaniach są jednak ściśle określone. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem inwestycji zapoznać się z zakresem działań każdego z profesjonalistów i zdecydować, jaki obszar prac projektowych najbardziej nam odpowiada.
Definiując zasadniczą różnicę pomiędzy specjalistami każdej z dziedzin należy w pierwszej kolejności wskazać na zakres działania projektowego. Architekci „kubaturowi” planują i projektują przestrzeń zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną. Tworzą fizyczne podziały i relacje pomiędzy poszczególnymi strefami budynku (zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie).
Projektanci wnętrz używają tej już stworzonej „platformy” przestrzennej i zwiększają jej estetyczną i funkcjonalną wartość. Jest to zadanie o wiele bardziej wymagające i obszerniejsze od stereotypowej zabawy kształtami, kolorami i rozmiarami. Osoba zajmująca się wnętrzami może wnieść również wiele ciekawych pomysłów w zakresie projektu zewnętrznej części budynku.
Projektanci i architekci wnętrz nie są wyłącznie odpowiedzialni za powierzchowne dekoracje. Są profesjonalistami, którzy planują przestrzeń zgodnie z potrzebami inwestora, tworząc miejsce dopasowane do przyszłych użytkowników. Wiedza i działania profesjonalistów obu branż to połączenie techniki oraz sztuki. Planowana przestrzeń ma być funkcjonalna i bezpieczna a do tego pięknie wyglądać. Pogodzenie tych elementów jest niezwykle trudne, co sprawia, że w obu tych dyscyplinach, w trakcie pracy nad projektem, pojawia się wiele problemów do rozwiązania.
Architekt kubaturowy czy projektant wnętrz ? Z kim rozpocząć współpracę?
Najlepszym rozwiązaniem byłoby zatrudnienie zarówno architekta od architektury domu, jak i projektanta wnętrz. Skomplikowane projekty wymagają doświadczenia obu specjalistów. Aby osiągnąć pożądany efekt, niezbędne byłoby współdziałanie obu profesjonalistów. Kreatywność oraz nieszablonowe myślenie jest domeną osób zajmujących się projektowaniem wnętrz na pograniczu sztuki i techniki i wspólne planowanie przestrzeni z pewnością przyniosłoby niesamowite i efektowne rozwiązania. Często jednak wymagana jest decyzja co do zatrudnienia wyłącznie jednej osoby. W tym przypadku wymagana jest indywidualna decyzja na podstawie rzeczywistych potrzeb. Jeżeli budynek jest już obiektem istniejącym, to prawdopodobnie należy się zwrócić do projektanta. Jeżeli dopiero zdecydowaliśmy się na rozpoczęcie inwestycji i nie posiadamy żadnych planów, to pomocy powinniśmy szukać u architekta kubaturowego. Te dwa scenariusze są dość skrajne i pozwalają na proste podjęcie decyzji. W przypadkach przebudowy lub przekształcania istniejącego obiektu rzecz nie jest już taka łatwa. Najlepszym rozwiązaniem z pewnością byłaby współpraca z kreatorami zarówno wewnętrznej jak i zewnętrznej tkanki budynku, ale decyzję musi już podjąć inwestor w odniesieniu do swoich oczekiwań i posiadanego budżetu. Architekt kubaturowy będzie odpowiedzialny za wszelkie ingerencje w tkankę budynku a projektant poprzez swoje doświadczenie i umiejętności ukierunkowałby już na początku cały proces budowlany tak, aby na końcu inwestor mógł cieszyć się praktycznym budynkiem o pięknych wnętrzach.
Najlepszy architekt wnętrz – jak go znaleźć?
Zatrudnienie projektanta wnętrz to oszczędność czasu, jak i pieniędzy. Architekt wnętrz pozwoli na uniknięcie błędów i podsunie wiele ciekawych pomysłów. Właściwa osoba pomoże sprecyzować oczekiwania i wyobrażenia co do wymarzonego domu lub mieszkania, a następnie wprowadzi je w życie. Wszystko to brzmi wspaniale, ale znalezienie najlepszego architekta wnętrz spełniającego powyższe założenia nie jest niestety łatwe. Często wiąże się z długimi poszukiwaniami i dużym wysiłkiem poświęconym na weryfikację umiejętności.
Przed rozpoczęciem poszukiwania projektanta wnętrz, dobrze określić swoje oczekiwania. Zdefiniowanie swoich preferencji co do stylu, kolorów i dekoracji ma kluczowe znaczenie dla zaoszczędzenia nie tylko pieniędzy, ale także czasu przy późniejszym opracowywaniu koncepcji wnętrza. Sprecyzowanie swoich oczekiwań pozwoli także na znalezienie odpowiedniego architekta poprzez porównanie swoich inspiracje wnętrzarskich z portfolio projektanta. Przekazanie inspiracji projektowych architektowi jeszcze przed początkiem współpracy pozwoli projektantowi na ocenienie pracochłonności i określenia ile wynosić będzie cena projektu wnętrza, a po nawiązaniu współpracy sprawi, że już od samego początku zostanie obrana właściwa droga prowadząca do stworzenia wymarzonego domu lub mieszkania. Oprócz rzeczy, które nam się podobają, warto także pokazać rzeczy, które nie trafiają w nasze gusta. Jako inspiracji można użyć zdjęć z magazynów, samodzielnie wykonanych fotografii, a nawet uproszczonych szkiców.
Warto poświęcić trochę czasu na znalezienie odpowiedniego architekta wnętrz. Wybór z pewnością nie będzie łatwy, ale w obecnych czasach łatwo zapoznać się z portfolio projektantów. Dzięki internetowym wyszukiwarkom takim jak google, bing czy yahoo szybko stworzymy listę najlepszych architektów, których zatrudnienie możemy rozważyć. Również specjalistyczne magazyny i portale wnętrzarskie (np. www.homebook.pl/profil/artcoredesign ) mogą okazać się pomocne. Znajdziemy w nich ciekawe realizacje, które często opatrzone są komentarzem autora aranżacji. Z pewnością nie należy podejmować decyzji pochopnie i rozpoczynać współpracy zbyt szybko. Nagłe decyzje mogą skutkować trudną komunikacją i niezrozumieniami na płaszczyźnie np. stylu i estetyki projektowanego wnętrza.
Powinieneś mieć pewność, że architekt, z którym rozpoczynasz współpracę, ma odpowiednie kwalifikacje. W Polsce nie są wymagane specjalne uprawnienia ani studia, aby pracować jako projektant wnętrz. Wiele uczelni, nie tylko w dużych miastach takich jak Kraków czy też Warszawa, profesjonalnie przygotowuje do tego zawodu. Warto zadbać o to, aby wybrany projektant był odpowiednio wykształcony. Przygotowanie techniczne jest niezbędne do prawidłowego przekształcenia estetycznej wizji w udaną i sprawną realizację. Należy pamiętać, że projekt wnętrza to nie tylko kolory ścian i dobór mebli, ale także specjalistyczne opracowania budowlano-instalacyjne.
Rozpoczynając pracę nad projektem wnętrz, warto określić budżet, jaki przewidujemy na realizację. Budżet ten najlepiej określić jako przedział pomiędzy minimalną a maksymalną kwotą, którą chcemy wydać. Taka informacja jest niezbędna architektowi wnętrz. Na jej podstawie już na etapie koncepcji będzie on stosował materiały z właściwej założeniom półki cenowej.
Komunikacja w pracy z architektem wnętrz jest jedną z najważniejszych rzeczy. Wprowadzenie marzeń w rzeczywistość wymaga cierpliwości. Formułowanie swoich wizji oraz ich przekazywanie projektantowi to często godziny rozmów. Aby cały proces przebiegł właściwie, architekt wnętrz musi być dobrym słuchaczem. Przed udzielaniem jakichkolwiek porad i wskazówek, projektant powinien dokładnie zapoznać się z pomysłami swojego klienta i zweryfikować możliwość wprowadzenia ich w życie.
Umiejętności komunikacyjne architekta trudno sprawdzić przed podjęciem współpracy. Aby być pewnym co do pełnego porozumienia, szukając osoby do stworzenia naszego wymarzonego wnętrza, możemy poprosić o polecenie kogoś sprawdzonego przez naszą rodzinę lub znajomych. Z pewnością podzielą się oni swoimi doświadczenia z pracy z projektantem wnętrz. W swoich opiniach będą szczerzy i z pewnością pomogą nam podjąć ostateczną decyzję.
Współpracując z architektem wnętrz, ważne jest, aby starać się zrozumieć i obiektywnie ocenić swoje upodobania stylistyczne. Należy otwarcie podchodzić do przedstawianych przez specjalistę propozycji. Naturalną rzeczą jest to, że nie wszystkie przedstawione propozycje będą się nam podobały. Trafienie w gusta klientów jest sporym wyzwaniem i tylko otwarte mówienie o swoich odczuciach i potrzebach może pozwolić na stworzenia wnętrza, w którym będziemy czuli się komfortowo. Nie należy także stanowczo upierać się przy wszystkich swoich pomysłach. Projektant wnętrz jest profesjonalistą w swoim fachu i czasami będzie proponował elementy niezgodne z naszymi wytycznymi. Takie działanie często jest celowe i wymuszone specyfiką projektowanej przestrzeni oraz stylu, w jakim urządzane jest wnętrza. Warto być otwartym na kompromisy i brać pod uwagę zastosowanie także tych rozwiązań, które nie koniecznie nam odpowiadają.
Praca nad aranżacją to długi i skomplikowany proces. Aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt wizualny, jak i funkcjonalny niezbędne jest pogodzenie z sobą całej masy składowych elementów. Jest to ogromnym wyzwaniem i wymaga niezwykłych umiejętności. Odgadnięcie oczekiwań klienta, zaproponowanie efektownej wizualnie koncepcji, stworzenie projektu technicznego a do tego pogodzenie tego z określonym budżetem nie jest sprawą prostą. Takiemu wyzwaniu są w stanie sprostać tylko nieliczni projektanci. Znalezienie właściwej osoby to również duża sztuka, która finalnie zaważy na wyglądzie wnętrza i ogólnym zadowoleniu z miejsca, które ma być centralnym ośrodkiem życia często na wiele lat.