Dom w stylu polskiego dworku. Aranżacja w stylu dworkowym.
Prostota, atrakcyjność, tradycja, skromność, wygoda i niesamowita funkcjonalność – taki właśnie jest styl polskiego dworku, który jest symbolem prestiżu, kultury, tradycji i polskości. Jak sama nazwa wskazuje, jest to styl, który inspirowany jest wnętrzem polskiego dworu. Wnętrza urządzone w tym stylu są niesamowicie przyjazne i rodzinne, a przy tym eleganckie i ciepłe, nic dziwnego więc, że do tej pory nie tracą swojej niesamowitej popularności. Jak urządzić wnętrza w stylu dworkowym?
Tradycje i historia w stylu polski dworek
Meble przekazywane z pokolenia na pokolenie oraz ozdoby z duszą i historią to podstawa w wystroju wnętrz w stylu polskiego dworku, podobnie jak stare obrazy, sprzęty i dywany. Na próżno szukać ich w popularnych sieciówkach czy sklepach meblowych. Jeśli nie odziedziczymy ich po rodzinie, konieczna będzie wizyta w antykwariacie lub na targu staroci. Styl polski dworek to również wiele pamiątek o charakterze osobistym, a także wyraźny wpływ stylu rustykalnego. Dworki zamieszkiwały pokolenia i to właśnie pokolenia gromadziły rzeczy osobiste, meble i dzieła sztuki – to właśnie w ten sposób narodził się eklektyzm aranżacyjny, który jest szczególnie charakterystyczny dla stylu polski dworek. Jedną z zauważalnych cech projektowania wnętrz w stylu dworkowym jest również symetria, która dotyczy nie tylko okien, ale również mebli oraz dzieł sztuki. Jest ona szczególnie widoczna na tle jasnych ścian.
Polska przyroda w dworkowym stylu
Zauważalnym elementem każdego projektu aranżacji wnętrza w stylu dworkowym jest drewno. Dominują tutaj polskie gatunki drewna, w tym między innymi buk, dąb, olcha, jesion i sosna. Elementy drewniane goszczą nie tylko na podłogach, np. w formie parkietów, ale często również na parapetach okiennych. Drewniane antyki lub meble stylizowane i celowo postarzane to tutaj podstawa. Również kolory zaczerpnięte są w stylu dworku polskiego z polskiej natury i pór roku. Znajdziemy tu biel i zimny błękit, intensywną zieleń, odcienie żółtego, żywe i płomienne czerwienie, a także brązy, pomarańcze.
Styl dworkowy w salonie
Kominek z dekoracyjnym portalem i wygodny zestaw wypoczynkowy to serce salonu w stylu dworkowym. Podstawą salonu w stylu dworkowym jest również duży stół, dookoła którego powinna znaleźć się duża ilość krzeseł. Stół powinien bez problemu mieścić wokół siebie całą rodzinę. W salonie warto wyeksponować stylowe sekretarzyki, biblioteczki czy kredensy. Nie ma tu miejsca na telewizor – lepiej więc schować go w zamykanej szafie. Doskonale pasować będzie tu natomiast instrument – zwłaszcza pianino lub fortepian. Styl polski dworek w salonie to również kilka różnych tapicerowanych foteli, sof, stylizowanych podnóżków, a także małych stolików. Doskonale pasują tutaj stylowe lampy z abażurami, które dają delikatne, rozproszone światło. Ściany w dworkowym klimacie warto ozdobić wiekowymi ozdobami, starymi fotografiami, kilimami i makatkami. Charakter całości można łatwo podkreślić dodatkowo przez luksusowe zasłony, poduszki, a także narzuty na meble i pokrowce na krzesła. Nie można zapomnieć również o obrazach, które doskonale podkreślają charakter wnętrza. Mogą to być reprodukcje polskich dzieł sztuki lub fotografie przodków i portrety rodzinne.
Jak urządzić kuchnię w stylu dworkowym?
Kuchnia w stylu dworkowym zdecydowanie nawiązuje do przeszłości i ma tworzyć wrażenie sielskości oraz przytulności. To również doskonałe miejsce na antyki i naturalne materiały, dzięki którym pomieszczenie zyskuje wyjątkowy klimat i przytulną atmosferę. W kuchni dworkowej przeważać będzie stonowana kolorystyka – doskonale pasują tutaj odcienie bieli, brązów i beży. Warto zadbać, by stylistyka okazałych mebli w kuchni dworkowej była jednolita, a ponadto, by były odpowiednio wyeksponowane. Nie może zabraknąć tutaj również rodzinnych pamiątek. Warto wyeksponować wiekowe naczynia lub mosiężne ozdoby. Wystrój wnętrza podkreślą również haftowane obrusy oraz zazdrostki dodające wnętrzu domowego charakteru. Całość dopełnią elementy gliniane lub porcelanowe – zwłaszcza te z motywami roślinnymi, które kojarzą się z tradycyjnym wzornictwem i ludowym rzemiosłem.
Jak dekorować wnętrza w stylu dworkowym?
Bez wątpienia styl dworkowy to przede wszystkim autentyzm, naturalność i dusza. Imitacje lepiej zastąpić historią, ponieważ w dworkowym stylu liczy się przede wszystkim tradycja. Zacznie lepszym rozwiązaniem są oprawione zdjęcia dziadków i osobiste pamiątki rodzinne niż np. stary portret z galerii, który wybraliśmy tylko dlatego, że jest stary. Z pewnością jest tu również miejsce na elementy patriotyczne, które nawiązują do tożsamości narodowej i historii Polski. Obrazy o historycznej tematyce, makatki i kilimy to idealne dodatki do wnętrz dworkowych. Z pewnością sprawdzą się tutaj mosiężne świeczniki, porcelanowe figurki, ozdobne lampy. Ważna jest również umiejętna ich ekspozycja. Elementy dekoracyjne w stylu dworkowym warto dobierać jednak z umiarem oraz wyczuciem, w przeciwnym razie można uzyskać efekt chaosu i kolażu, który niewiele będzie miał wspólnego ze stylowym i szlachetnym wystrojem. We współczesnym stylu dworkowym ceni się nie tylko estetykę i historię, ale również przestrzeń i wygodę użytkowania.