Jak urządzić jadalnię w domu?
Perfekcyjnie urządzona jadalnia to miejsce, w którym z przyjemnością spotyka się cała rodzina. Bez względu na to, czy jest to jedynie wydzielona przestrzeń z salonu czy osobne pomieszczenie – warto przy aranżacji jadalni zadbać zarówno o elementy podstawowe, jak i detale. Dobrym pomysłem jest spojrzenie na taką powierzchnię szerzej – to przecież nie tylko miejsce do spożywania posiłków, ale przede wszystkim pomieszczenie, w którym spędza się wspólnie czas z najbliższymi. W pięknym otoczeniu nawet najprostsze jedzenie smakuje cudownie, a czas staje w miejscu.
Podłoga w jadalni – koniecznie wytrzymała, ale i estetyczna
Jakość podłogi jest bardzo ważnym aspektem w każdej, dobrze urządzonej jadalni. Tu przede wszystkim liczy się wytrzymałość – zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na zabrudzenia. Dobra podłoga w jadalni to taka, która nie będzie niszczyć się na skutek przesuwania krzeseł czy stołu, a także będzie się łatwo czyścić. Nie można zapomnieć również o efekcie wizualnym, ale należy go umiejętnie połączyć z funkcjonalnością. Bardzo ważnym parametrem jest wysoka odporność na ścieranie, dlatego jeśli prawdziwe podłogi z drewna są marzeniem domowników, warto wybrać te z twardego surowca i zadbać jednocześnie o jego prawidłową impregnację. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie w jadalni podłóg z żywicy, kamienia, cementu czy położenie dobrej jakości płytek ceramicznych. Podłoga w jadalni może, ale nie musi korespondować z pozostałą częścią mieszkania – wydzielona innym materiałem strefa jadalna będzie doskonale się prezentować w pomieszczeniach otwartych. Ocieplić powierzchnię jadalną można np. poprzez położenie na podłodze niewielkiego dywanika – tu jednak dobrze postawić na krótkie włosie, które będzie łatwe w czyszczeniu.
Pomysł na ściany w jadalni – stonowane czy odważne kolory?
Jadalnia to miejsce szczególnie podatne na zanieczyszczenia jedzeniem i napojami. Warto zadbać, aby ściany były tu odporne na zachlapanie i zabrudzenie. Dobrym pomysłem są łatwo zmywalne farby oraz tapety, które w razie potrzeby bez problemu się doczyszczą. Wnętrze jadalni powinno być miejscem sprzyjającym wspólnym, spokojnym, rodzinnym posiłkom. W pomieszczeniach o ograniczonej przestrzeni dobrze jest postawić na kolory neutralne, takie jak odcienie bieli i stonowane pastele – wówczas jadalnia będzie wydawać się bardziej przestronna. W dużych pomieszczeniach, zwłaszcza tych z przestrzenią otwartą na salon, można pokusić się o podkreślenie przestrzeni jadalnej mocniejszym akcentem, co doda jej odrobinę indywidualizmu i elegancji.
Oświetlenie – najważniejszy aspekt każdego wnętrza jadalni
Najlepszym oświetleniem wnętrza jadalni będzie oczywiście to naturalne. Jeśli tylko jest taka możliwość, warto już na etapie aranżacji jadalni zadbać o doskonale oświetlone miejsce na stół. Idealnym rozwiązaniem jest bliskość okien wychodzących na południe i południowy zachód. W takim pomieszczeniu długo będzie widno i nie będzie się ono tak mocno nagrzewać. Jeśli jednak nie ma możliwości właściwego usytuowania jadalni względem stron świata, konieczny będzie przy urządzaniu jadalni wybór dobrego oświetlenia sztucznego. Dobrym pomysłem jest umieszczenie lampy wiszącej centralnie nad stołem lub w dwóch lamp rozmieszczonych symetrycznie nad blatem. Tego typu rozwiązanie pozwoli na równomierne oświetlenie całego stołu. Dodatkowo, by stworzyć wyjątkowy nastrój we wnętrzu jadalni, można na ścianach wykorzystać oświetlenie dodatkowe – np. w formie kinkietów. Ciekawym pomysłem są również dodatkowe lampiony, świeczniki i latarenki, które można ustawić na komodzie – nie zapewnią one co prawda wystarczającego oświetlenia, ale dodadzą wnętrzu jadalni klimatu i ciepła.
Meble do jadalni – nie tylko wygodne i funkcjonalne, ale i stylowe wyposażenie wnętrza
Podstawą każdej jadalni, bez względu na ilość korzystających z niej domowników, jest ergonomiczny stół oraz wygodne krzesła. Meble w jadalni powinny współgrać z wystrojem pozostałej części mieszkania – zwłaszcza, jeśli jadalnia połączona jest z salonem czy kuchnią. Nie trzeba tu oczywiście ściśle trzymać się określonych standardów, jeśli chodzi o aranżację wnętrza. Ciekawym pomysłem jest gustowne łączenie form i materiałów (np. klasyczny stół i nowoczesne krzesła), jednak dobrze, by miało to odzwierciedlenie również w pozostałej części mieszkania. Jeśli domownicy cenią styl klasyczny i właśnie w takiej aranżacji wnętrza czują się najlepiej – projekt wnętrza jadalni powinien to uwzględniać. Dobrze sprawdzi się tu tradycyjny stół drewniany – meble z drewna są symbolem naturalnego piękna i dodają każdemu wnętrzu ciepła i harmonii. Miłośnicy wnętrz nowoczesnych i stylu industrialnego z pewnością docenią stoły z blatem szklanym lub lakierowanym i plastikowe krzesła w odważnej kolorystyce.
Gabaryty mebli najlepiej dopasować do możliwości przestrzennych pomieszczenia, a także potrzeb domowników. Duży, prostokątny, 12-osobowy stół doskonale się prezentuje, jednak nie będzie odpowiedni dla małych jadalni, a tym bardziej praktyczny dla trzyosobowej rodziny. Dobrym rozwiązaniem jest również stół rozkładany, którego wielkość można szybko dostosować do potrzeb domowników i ich gości. Jeśli możliwości metrażowe pozwalają, w jadalni można umieścić również kredens, witrynę z zastawą czy ciekawą komodę, której styl uzupełni całość wnętrza i podkreśli jego indywidualny charakter.
Dodatki w jadalni – szczegóły, które zmieniają wszystko
Urządzanie jadalni idealnej to nie lada wyzwanie – również dla architekta wnętrz. Już na etapie projektu wnętrza jadalni należy pamiętać, że pomieszczenie to nie powinno spełniać wyłącznie funkcji praktycznej. Warto zadbać również o efekt wizualny. To właśnie przy dodatkach można wykazać się wyobraźnią i dobrym gustem, dlatego nie należy o nich zapominać. Warto postawić na atrakcyjne wizualnie nakrycie stołu. Może to być piękny obrus lub eleganckie podkładki pasujące do wybranego wystroju wnętrza. Krzesła można przyozdobić ciekawym pokrowcem lub oryginalną poduszką, dzięki czemu staną się nie tylko ciekawsze wizualnie, ale również wygodniejsze. Wyjątkowa zastawa i piękna kompozycja kwiatów w ciekawym wazonie dodadzą pomieszczeniu przytulności i klimatu.
Jadalnia w stylu minimalistycznym to przede wszystkim prosty design, nowoczesne malarstwo na ścianach i ograniczenie niepotrzebnych, zabierających przestrzeń dodatków do minimum. Miłośnicy nowoczesnego stylu mogą ożywić jadalnię błyszczącymi dodatkami w żywych, intensywnych kolorach. Zwolennicy stylu klasycznego i ciepła wiejskiego mogą postawić na haftowane obrusy, obrazy i fotografie natury lub ramki ze zdjęciami rodzinnymi. Jadalnie w stylu skandynawskim doskonale natomiast współgrają z prostymi, inspirowanymi naturą dekoracjami. Jeśli mieszkanie urządzone jest w stylu eklektycznym również w jadalni można połączyć tradycję z nowoczesnością, dając się ponieść wyobraźni i kreatywności.
Urządzając jadalnię należy przede wszystkim kierować się upodobaniami domowników – to oni przecież mają tu czuć się najlepiej.