Kominek w domu – serce wnętrza z duszą
Choć określenie „ognisko domowe” używane jest dziś już wyłącznie w sensie metaforycznym, wnętrza z kominkiem wciąż cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród właścicieli domów, jak i mieszkań. Kominek we wnętrzu pełni nie tylko funkcję użytkową, ale przede wszystkim estetyczną i reprezentacyjną. To atrakcyjny i stylowy dodatek, który może sprawić, że salon nabierze charakteru pomieszczenia rodzinnego, przytulnego, pełnego ciepła i miłości, w którym chce się wypoczywać w gronie najbliższych. Kominek pasuje zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i wykończonych w stylu klasycznym.
Kominek otwarty w domu – walory dekoracyjne
Wnętrza salonu wykończone w stylu klasycznym i rustykalnym doskonale współgrają z kominkami otwartymi. To bardzo stylowa dekoracja, która nie tylko doskonale się prezentuje, ale również wprowadza do pomieszczenia sielski klimat. Trzask palącego się drewna, jego niesamowity zapach i możliwość ogrzania dłoni bezpośrednio nad płomieniami to doskonały pomysł na wspólne, rodzinne wieczory. Nie jest to jednak rozwiązanie, które pozwoli na ogrzanie całego pomieszczenia, a jedynie jego dogrzanie, ponieważ straty cieplne w otwartym kominku są bardzo duże. Kominek otwarty pełni w salonie przede wszystkim walory dekoracyjne – jego duża obudowa oraz dodatkowe zdobienia doskonale dopełniają każdy, tradycyjny projekt aranżacji wnętrza. Kominek otwarty ogrzewa wyłącznie miejsce w swoim pobliżu, dlatego warto zadbać również o jego przytulne otoczenie – można tu postawić kanapę, fotele itp. Takie rozwiązanie wprowadza do salonu przytulny nastrój i zachęca domowników do wspólnego spędzania czasu.
Kominek zamknięty – użyteczność i ozdoba
Przestrzeń salonu, w której znajduje się kominek zamknięty to nie tylko miejsce o walorach dekoracyjnych, ale również funkcjonalnych. Zamknięty kominek doskonale sprawdzi się do ogrzewania pokoju – jego przyjemne ciepło z pewnością zgromadzi w salonie domowników w chłodne, jesienno-zimowe wieczory. Kominek zamknięty, który dodatkowo wyposażony będzie np. w płaszcz wodny może ogrzać przy okazji również pomieszczenia od niego oddalone. Przeszklone drzwiczki takiego kominka zapewnią mieszkańcom dodatkowy efekt wizualny – obserwowanie tańczących płomieni jest hipnotyzujące i sprawia, że czas choć na chwilę przestaje płynąć.
Obudowa kominka a wystrój wnętrza
Choć kominek zwykle kojarzy się z tradycją, doskonale może pasować również do wnętrz nowoczesnych. Aranżacje kominków mogą być bardzo różnorodne. Obudowy z kamienia naturalnego, takiego jak marmur czy granit, będą bardzo efektownym rozwiązaniem, które sprawdzi się nie tylko w przypadku wnętrz o wystroju klasycznym. Kamienną obudowę kominka można wykończyć w taki sposób, by idealnie pasowała również do stylu glamour – np. wysadzając jej część kryształkami Swarovskiego. Jeśli salon wykończony jest w stylu rustykalnym, doskonałą obudową kominka będzie obudowa ceglana z elementami drewnianymi, dzięki której salon nabierze wiejskiego klimatu i ciepła. Całość można uzupełnić tu rustykalnymi dodatkami i dekoracjami, które podkreślą ludowy charakter pomieszczenia. Wnętrza w stylu angielskim również doskonale komponują się z kominkami tradycyjnymi – wystrój pomieszczenia można uzupełnić tu o tapicerowane meble, pastelowe kolory oraz kwiatowe wzory.
Kominek wolnostojący
Jeśli na etapie projektu domu miejsce na kominek nie zostało uwzględnione, dobrym rozwiązaniem będzie kominek wolnostojący, którego montaż nie będzie wymagał remontu generalnego. Wystarczy dostęp do przewodów kominowych i wolnostojący kominek nowoczesny może stać się ozdobą salonu lub sypialni. Tego typu kominki posiadają zwykle ozdobną obudowę, która doskonale współgra z nowoczesnymi wnętrzami o dużej powierzchni użytkowej.
Przestrzeń wokół kominka
Kominki są bardzo gustownym i nastrojowym dodatkiem, który podkreśli charakter niemal każdego wnętrza. Sprawdzą się nie tylko w salonie, ale również w sypialni i jadalni. Ciepło i kojący widok płomieni to pomysł na szczególnie udany wieczór. Pomieszczenie, w którym znajduje się kominek skupiać będzie domowników spragnionych wypoczynku w gronie najbliższych. Bardzo często kominek staje się centralnym punktem pomieszczenia – to tutaj gromadzą się mieszkańcy wieczorami, by wspólnie spędzać czas. Warto zadbać tu więc o wyjątkowo gustowny kącik wypoczynkowy. Przestrzeń wokół kominka dobrze zaaranżować tak, by było tu miejsce do rodzinnych spotkań, zabawy i relaksu. Można postawić tu mały stolik, kanapę i fotele, jednak należy zadbać o odpowiednią odległość mebli od paleniska. W najbliższym otoczeniu kominka dobrze również wygospodarować miejsce na opał – ozdobny koszyk i pojemnik na akcesoria kominkowe mogą stać się również gustownym dodatkiem dekoracyjnym oraz stylową „kropką nad i”, przy aranżacji wnętrza.
Alternatywne rozwiązania dla mieszkańców bloków
Jesienno-zimowe wieczory przy rozpalonym kominku to marzenie, na którego realizację pozwolić sobie mogą nie tylko właściciele domków jednorodzinnych. Również mieszkaniec bloku może przy projekcie aranżacji wnętrza uwzględnić miejsce na kominek – w tym przypadku doskonałym rozwiązaniem będzie kominek nowoczesny – np. elektryczny lub biokominek. Nie wymagają one dodatkowych instalacji kominowych, ponieważ nie wytwarzają dymu, dlatego można postawić je niemal w dowolnym miejscu. Kominki elektryczne sprawdzą się doskonale również w małych pomieszczeniach – można zawiesić je na ścianie. Pasować będą głównie do salonów inspirowanych stylem nowoczesnym. Większość tego typu modeli pełni wyłącznie funkcję dekoracyjną, jednak to nadal doskonała alternatywa dla kominków klasycznych – zwłaszcza dla mieszkańców bloków.
Kominek we wnętrzu – na co zwrócić uwagę?
Aranżując salon dobrze jest dopasować styl kominka do wystroju wnętrza oraz indywidualnych preferencji domowników i możliwości metrażowych. Duży, efektowny kominek nie sprawdzi się w małym pomieszczeniu – nie tylko je zdominuje, ale również może je przegrzewać, co nie będzie komfortowe dla domowników. Należy również zastanowić się, czy kominek ma spełniać jedynie funkcję dekoracyjną, czy też ma jednocześnie być funkcjonalny. Oprócz parametrów technicznych, warto również uwzględnić walory wizualne. Kominek można wkomponować w jedną ze ścian salonu – można również go od niej odsunąć lub wkomponować w róg ściany.