Projektowanie wnętrz minimalistycznych

Ludwig Mies van der Rohe mawiał, że „mniej znaczy więcej”. W tych trzech słowach zawarł on credo prawie całej XX-wiecznej sztuki mającej na celu osiągnięcie maksymalnej prostoty. Dlaczego maksyma ta jest tak ważna? Proste formy oraz neutralizm naszego otoczenia w znaczny sposób wpływają na samopoczucie. Obecność tych czynników w codziennym życiu może być sposobem na szczęście.

Jak zaprojektować wnętrze w stylu minimalistycznym?

Minimalizm to sztuka ograniczania potrzeb i ilości w sposób nie zaburzający poczucia posiadania i nie wprowadzający elementu „straty”. Dzięki ograniczeniu liczby mebli, dodatków i detali zyskujemy przestrzeń i ograniczamy czynniki wpływające na rozproszenie naszej uwagi. Korzystnie wpływa to na osiągnięcie koncentracji. Wnętrze takie przynosi również ukojenie po ciężkim dniu. Projektowanie wnętrz minimalistycznych to nie tylko sposób na wnętrze ale również filozofia życiowa.

Mniej znaczy więcej

Minimalizm to styl, odznaczający się prostotą formy i oszczędnością detali. Na wystrój wnętrza składają się bryły elementarne, stonowane barwy, kanciaste formy i dobrze oświetlone powierzchnie. To styl, którego celem jest osiągnięcie przestronności, spokoju i harmonii. Styl ten mocno łączony jest ze stylem skandynawskim. Obecnie minimalizm uważany jest za jeden z głównych trendów zarówno w designie, jak i architekturze.

Jak budować klimat minimalistycznego stylu we wnętrzu?

Projektowania wnętrz w stylu minimalistycznym skupia się na osiągnięciu harmonii. Niezbędne jest więc, aby elementy wnętrza, tj. meble, oświetlenie, dodatki, drzwi, a nawet okna, były doskonale do siebie dopasowane. Zabiegiem, który często wykorzystują projektanci wnętrz jest łączenie prostych form geometrycznych, wykonanych ze szkła czy stali z materiałami naturalnymi bądź delikatnymi akcentami kolorystycznymi.

Minimalizm a kolory

Projektowanie wnętrz minimalistycznych bazuje na bieli, czerni, beżu i odcieniach szarości. Zazwyczaj wybiera się jeden kolor prowadzący, który utrzymuje spójność we wnętrzu. Przestrzeń powinna być odczytywana jako jedność.

Materiały we wnętrzu minimalistycznym

Wnętrza minimalistyczne zazwyczaj wyglądają na drogie, eleganckie i wręcz luksusowe. Materiałami najczęściej używanymi do stworzenia wnętrza są: kamień, stal, aluminium, szkło, MDF lakierowany, szkło barwione (typu lacobel). Z drewna wykonuje się niewiele elementów lub nie używa się go wcale. Barwione szkło często używane jest zamiast płytek – zarówno w łazience, jak i w kuchni jako element zabezpieczający nad blatem.
Meble
Meble odznaczają się prostymi geometrycznymi formami, bez żadnych zdobień. Fronty są zazwyczaj gładkie, lakierowane, bez widocznych uchwytów. Eleganckie zabudowy po sam sufit, tworzą jedną płaszczyznę ze ścianami.

Oświetlenie w minimalistycznym wnętrzu

Duża ilość światła we wnętrzu to jeden z zabiegów stosowanych w projektowaniu minimalistycznych form. Dzięki temu wyeksponowane zostają wolne przestrzenie, i optycznie powiększone powierzchnie wnętrza. Elementy o ascetycznej formie, zestawione z detalami ocieplającymi, tworzą jasne i świeże pomieszczenia. które pomimo pozorów surowości mają przytulną atmosferę.