Punkty centralne w projektowaniu wnętrz

Aby wnętrze było zbalansowane i dobrze zaprojektowane, niezbędny jest w nim silny architektoniczny punkt bazowy. Jest on pierwszą rzeczą jaka przyciąga nasze oko po wejściu do pomieszczenia. Projektowanie wnętrz z użyciem architektonicznych punktów centralnych nie jest trudne. Sztuką jest ocenienie charakterystycznych cech architektonicznych przestrzeni i zdecydowane w jaki sposób mogą one zostać wykorzystane. Bez centralnego punktu, we wnętrzu czuć chaos i bałagan.

Jeśli wnętrze ma jakiś element architektoniczny, który naturalnie kieruje na siebie uwagę obserwatora, często najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie mebli wokół niego i budowa dekoracji z wykorzystaniem tego punktu jako centrum kompozycji. Można próbować tworzenia punktu ogniskującego w pewnej odległości względem dominującego elementu architektonicznego, ale przeniesienie uwagi obserwatora i użytkownika wnętrza będzie kosztowało sporej ilości pracy.

Charakterystyczne punkty we wnętrzu

Jakie elementy we wnętrzu możemy zaaranżować lub wyeksponować aby wykreować punkt bazowy przestrzeni? Poniżej kilka przykładów, które można wykorzystać podczas projektowania wnętrz.

Elementy architektury

Przykładowymi naturalnymi punktami bazowymi są kominki. Są one dużymi elementami często o imponującej formie. Kominki zapewniają nam ciepło i poczucie komfortu ale są również elementami wizualnie interesującymi same w sobie. Bez specjalnych zabiegów, po dodaniu kilku dodatkowych ozdób, łatwo przyciągają uwagę. Wyraźnie wyróżnia się on na tle mebli i innych elementów pomieszczenia.

 Obrazy i grafiki

Elementy takie jak grafiki i obrazy, są wspaniałymi obiektami przyciągającymi i skupiającymi na jakiś czas uwagę obserwatora. Odpowiednio dobrane elementy dodatkowo tworzą nastrój i narzucają styl wnętrza. Oczywiście najlepsze są dzieła, których wymiar będzie odpowiednio dostosowany do wielkości pomieszczenia w sposób nie pozwalający na pominięcie jego obecności. Można oczywiście stosować małe elementy sztuki ale wtedy najlepiej eksponować je w grupie, w której stworzą jednolity element (np. małę obrazki powieszone jeden obok drugiego na całej wysokości ściany).

Widok

Czasami piękny krajobraz za oknem sprawia, że każde z naszych działań aranżacyjnych we wnętrzu nie skłoni obserwatora do przeniesienia swojej uwagi z zainteresowania światem zewnętrznym na elementy wnętrza. W takich momentach warto jeszcze bardziej go wyeksponować. Duże okna same w sobie służą również jako naturalne architektoniczne punkty ogniskujące uwagę. Piękne listwy i wykończenia mogą uczynić je jeszcze bardziej interesującymi. Jeśli masz wspaniały widok, okna naprawdę są doskonałymi elementami dopełniającymi wnętrze. Jeżeli okno jest bardzo duże, można je zrównoważyć dużym meblem. Takim elementem może być np.duża sofa postawiona naprzeciwko okna

Tekstura

Dodaj tekstury do utworzenia centralnego punktu w monochromatycznej kolorystyce, podając swój znak pokoju i głębię. Gładkie, błyszczące przedmioty będą wydzielać fajny klimat, a miękkie, podniesione tekstury dodać więcej ciepła.

Wzór

Wzór może być doskonałym elementem centrującym uwagę. Jeśli pokój jest pozbawiony elementów architektonicznych, można użyć wyraźnych elementów wykończenia takich jak wzorzyste płytki ceramiczne lub kamienne, tapety z geometrycznymi układami linii lub inne temu podobne.

 Kolor

Zwróć uwagę na to, jak można użyć koloru na elementach architektonicznych wnętrza, aby skupić uwagę lub ją odciągnąć od niektórych części domu. Czasami jeden śmiały element, taki jak pomalowane na kontrastujący z otoczeniem drzwi przyciąga natychmiastowo wzrok obserwatora. Ten sposób działa szczególnie dobrze w nowoczesnych, małych pomieszczeniach z niewielkimi lub żadnymi detalami architektonicznymi.

 

Autor: ArtCore Design Projektowanie Wnętrz w Krakowie