Jak zaaranżować salon w stylu klasycznym?
Pokój dzienny to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu, uważany za jego serce i wizytówkę. Wobec tego powinien być efektownie zaaranżowany, tak by urzekał swoim designem, będąc zarazem komfortowym miejscem do wypoczynku i spędzania wolnego czasu. Urządzanie salonu w stylu klasycznym to ponadczasowe rozwiązanie i gwarancja udanego projektu.
Cechy charakterystyczne stylu klasycznego – ponadczasowa aranżacja salonu
Styl klasyczny, określany również jako tradycyjny, odznacza się elegancją i ponadczasowością. Stanowiąc nawiązanie do trendów minionych epok charakteryzuje się dostojeństwem, uporządkowaniem przestrzeni, zachowaniem ładu oraz harmonii. Każdy element wystroju musi być ze sobą spójny, gdyż nie ma tu miejsca na przypadkowość. Ogromną zaletą klasycznych projektów wnętrza jest to, że nigdy nie wychodzą one z mody, dzięki czemu nie nudzą się i zawsze wyglądają efektownie. Aranżując wnętrze salonu w klasycznym stylu należy trzymać się jasnych palet barw, wybierając ciepłe kolory, dzięki którym pomieszczenie będzie wydawało się przytulniejsze.
Ważne jest również zachowanie symetrii w pomieszczeniu, gdyż daje to wrażenie uporządkowania i spokoju, pozwalając jednocześnie utrzymać w nim równowagę. Wnętrze tradycyjne jest ozdobą samą w sobie, dlatego nie należy przesadzić z ilością dodatków. Projekt wnętrza salonu w stylu klasycznym powinien opierać się na zastosowaniu wysokiej jakości materiałów, łącząc naturalne surowce jak drewno czy skóra z metalem, złotem, srebrem lub kamieniem. Nie należy jednak zapominać o funkcjonalności, skupiając się na praktycznym rozstawieniu mebli, aby jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. Styl klasyczny pozwala stworzyć niebanalną aranżację, która będzie zachwycać domowników i gości przez długi czas.
Kolorystyka wnętrz klasycznych
Istotną kwestią przy urządzaniu salonu w klasycznym stylu jest odpowiedni dobór kolorów. Aby wyeksponować meble i antyki stosuje się jasne, neutralne tło. Biel w tego typu aranżacji jest zbyt surowa, dlatego lepiej postawić na cieplejsze barwy jak beż, kość słoniowa, odcień kremowy czy pastele. W ten sposób zaakcentuje się wzorzyste dodatki oraz nie przytłoczy się często masywnych, ciemniejszych elementów wyposażenia. Kolor można zastosować w tkaninach oraz tapicerce sofy, krzeseł czy foteli. Tutaj stawia się na barwy niebieskie, zieleń czy turkus. Kierując się zasadą umiarkowania i elegancji nie należy przesadzić ze złotem czy srebrem, gdyż można osiągnąć efekt kiczu.
Dobór mebli do salonu w klasycznym stylu
W stylu klasycznym ważne jest utrzymanie harmonii wnętrza i jego eleganckiego, dostojnego charakteru. Meble, będąc dopełnieniem pomieszczenia, muszą wpisywać się w jego design i być spójne ze stylistyką całości. Przy ich doborze łatwo jednak przesadzić i zamiast przytulnej, zachwycającej ponadczasowym pięknem aranżacji można otrzymać efekt muzeum. Projektowanie wnętrz klasycznych opiera się na wyborze mebli wykonanych z naturalnych materiałów, czyli skórzanych i drewnianych. Wyposażenie musi ze sobą współgrać, a nie konkurować wielkością czy kolorem, dlatego stawia się na jakiś wspólny element jak odcień, detal lub rodzaj okucia.
Inspiracją w aranżacji klasycznej są poprzednie epoki, dlatego doskonale sprawdzą się tutaj antyki, które zachwycają swą ponadczasowością i stylowym wyglądem. Połączenie zabytków i staroci z przeszłości z nowoczesnymi, dość prostymi w formie meblami to dobry sposób na udany wystrój tradycyjnego wnętrza. Elementy wyposażenia powinny łączyć w sobie staranność wykonania i dbałość o każdy, nawet najmniejszy detal. Dużą rolę odgrywają tu bowiem szczegóły takie jak wykończenie, szlif czy zdobienie. Stawiając na bogate wzornictwo można wybierać spośród mebli w stylu angielskim, francuskim lub też włoskim. Obecnie rynek meblarski obfituje w gotowe kompozycje i kolekcje klasyczne. Można znaleźć propozycje dość delikatne, odznaczające się prowansalskim charakterem i wdziękiem, jak również masywne bryły inspirowane ludwikowskim dworem.
Meble wypoczynkowe, czyli sofy, kanapy i fotele powinny łączyć w sobie ponadczasowe piękno z komfortem użytkowania, dlatego najlepiej stawiać na te obite skórą lub tapicerowane wysokiej jakości materiałem. Kredens, szafa czy witryna powinny zachwycać kunsztem wykonania, ale również zastosowaniem ozdobnych gałek czy niebanalnym motywem zdobniczym. Dopełnieniem całości może być prosty w swej konstrukcji stolik kawowy z kamiennym blatem, który ze względu na swój niewielki rozmiar równoważy masywność innych elementów wystroju. Klasyczne meble wprowadzają do salonu elegancję, zaznaczają jego charakter i podnoszą wartość.
Dodatki w klasycznej aranżacji salonu
Dobór dodatków do salonu w stylu klasycznym powinien być przemyślany. Aby zachować spójność z architekturą wnętrza należy unikać ostrych barw i nasyconych kolorów, a stawiać raczej na ciepłe odcienie brązu, beżu i szarości. Doskonale sprawdzą się tutaj srebrne lub też złote akcenty, które zaznaczą elegancki charakter całej kompozycji. W tym stylu dominują raczej dodatki tradycyjne, wykonane z naturalnych materiałów. Warto postawić na obraz z kwiatowym motywem, dekoracyjne poduszki ułożone symetrycznie, ciężkie, grube zasłony, duże świece czy drewniane ramki na zdjęcia. Dopełnieniem takiej aranżacji, a zarazem jej niezwykle atrakcyjnym elementem, może być stojąca lampa z ozdobnym abażurem lub wysokiej jakości dywan jednokolorowy lub z tradycyjnym wzorem. Ciekawym elementem może być też kominek, który oprócz funkcji ogrzewania pomieszczenia, wprowadza do wnętrza przytulny nastrój.
Wnętrza salonu w stylu klasycznym
Projektowanie pomieszczeń w stylu klasycznym to nie lada wyzwanie, dlatego o pomoc czy poradę warto zgłosić się do architekta wnętrz, który doradzi w kwestii ozdobnych sztukaterii, wykończenia ścian czy doborze mebli. Urządzenie salonu w tradycyjnym stylu to dobra opcja dla osób poszukujących ładu i harmonii, miłośników elegancji oraz ponadczasowych rozwiązań. Design ten wyróżnia równowaga i symetria, co pozwala nie tylko ciekawie zagospodarować przestrzeń, ale także funkcjonalnie ją wykorzystać.