Projekt domu z basenem – rekreacja i relaks
Projekt basenu – wnętrze luksusowego domu
Własny kryty basen to coraz częściej nieodłączny element luksusowych domów. Rozwiązanie takie sprawdza się szczególnie dla osób nielubiących tłumów publicznych pływalni. Wnętrze domowego basenu to wspaniałe miejsce dla wszystkich członków rodziny, które oferuje kameralną i relaksującą przestrzeń. Przydomowy basen przy odpowiednim zaplanowaniu może być użytkowany przez cały rok. Domowa pływalnia to integralna część całego domu, dlatego też projekt basenu powinien być kontynuacją zarówno architektury, jak i głównej części mieszkalnej. Budowa, jak i projekt wnętrza basenu to duże wyzwanie i wszelkie działania w tym zakresie warto oprzeć o starannie przygotowany, dobry plan. Dobrze przygotowana architektura i wnętrze będzie miejscem wielu ważnych momentów w życiu domowników, dlatego warto zadbać o to, aby było praktyczne i komfortowe nie tylko dla mieszkańców, ale również gości. Już na etapie przygotowywania inwestycji należy zastanowić się nad kilkoma ważnymi rzeczami.
Dom z basenem – Dlaczego potrzebujesz własnego basenu?
Cel posiadania basenu w domu może być bardzo różny. Niektórzy potrzebują basenu do regularnego treningu pływackiego. Są osoby, którym basen niezbędny jest do ćwiczeń np. rehabilitacyjnych. Dla wielu osób basen jest wyłącznie luksusowym dodatkiem wykorzystywanym jedynie dla przyjemności i rekreacji. Zdefiniowanie swoich potrzeb wpływa bezpośrednio na projekt i elementy wyposażenia. Od tego, jak będziemy go wykorzystywać, zależeć będzie jego kształt oraz głębokość. Jeżeli w domu są dzieci lub osoby nieumiejące pływać, to warto przygotować płytszą strefę w basenie, która posłuży zabawie oraz relaksowi.
Aranżacja basenu w domu – kształt
Kształt basenu dyktowany jest przez różne czynniki. Najważniejszymi z nich jest układ działki, forma architektoniczna domu i indywidualne preferencje. Często jest on podyktowany planowanym sposobem użytkowania. Najpopularniejszym i najczęściej wybieranym kształtu jest prostokąt. Kształt taki pozwala na swobodne pływanie i ma bardzo uniwersalny charakter. Kształt ten jest jednak najbardziej oczywisty i dla niektórych osób zbyt nudny. Osoby takie chętnie wybierają owalne lub nieregularne formy niecki basenowej. Kształty takie wiążą się jednak z utrudnieniami w trakcie realizacji, a także w trakcie jego późniejszej obsługi.
Dom z basenem – posadzka antypoślizgowa
Podłoga basenowa powinna zapewniać jak najwyższe bezpieczeństwo. Otoczenie basenu z oczywistych przyczyn będzie pokryte wodą. Powierzchnia taka musi zapewniać użytkownikom bezpieczeństwo. Zapewnić to mogą odpowiednie materiały o wysokiej klasie antypoślizgowości. Materiał taki nie zawsze jest atrakcyjny, ale kwestie bezpieczeństwa należy traktować zawsze priorytetowo.
Wystrój domu z basenem – nie oszczędzaj na jakości materiałów
Basen jest częścią Twojego domu. Równocześnie jest to miejsce niosące ze sobą najwięcej zagrożeń i niebezpieczeństw. Z uwagi na to, kompromis w zakresie jakości materiałów budowlanych jest czymś, czego należy naprawdę unikać. Tutaj cena nie jest wymówką do stosowania tańszych materiałów i zamienników.
Aranżacja wnętrza basenu: oświetlenie
Największym błędem w lokalizowaniu basenu jest wybór zbyt ciemnego i zacienionego obszaru. Jeżeli to możliwe to zmaksymalizuj liczbę okien, rozważając nawet umieszczenie w dachu świetlików doświetlających wnętrze basenu naturalnym światłem. Jeżeli basen znajduje się w piwnicy, to należy zastosować tak wiele lamp, jak to tylko możliwe. Dobierając oświetlenie, warto skupić się na atrakcyjnych i trwałych lampach. Różnorodne typy oświetlenia mogą pomóc nam na aranżowanie scen świetlnych, które uatrakcyjnią korzystanie z basenowej przestrzeni w wielu odmiennych sytuacjach. Warto mieć możliwość stworzenia relaksującej i przytulnej atmosfery przy delikatnym i lekko ograniczonym świetle. Nadrzędną kwestią oświetlenia wnętrza basenu jest bezpieczeństwo, ale nie należy zapominać o komforcie i przyjemności.
Projektowanie wnętrz domu z basenem – wentylacja jest kluczowa.
Wnętrza basenów niosą ryzyko wilgoci dla całego domu. Aby temu zapobiec, należy dobrze zaplanować system wentylacji. Odpowiednia wymiana powietrza jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania nie tylko wnętrza, ale także całego domu. W Polsce warunki klimatyczne nie pozwalają na całoroczne wietrzenie poprzez otwieranie okien, dlatego tak ważne jest przygotowanie profesjonalnych systemów, pozwalających na cyrkulację powietrza. Uczyni to przebywanie w strefie basenowej przyjemnym oraz przede wszystkim zdrowym.
Projekt basenu: drabinki basenowe
Wyposażenie basenu w drabinki jest niezbędne do wygodnego wchodzenia i wychodzenia z wody. Powinny być wykonane z nierdzewnych materiałów i solidnie zamontowane. Ich obecność szczególnie ważna jest w przypadku wykorzystywania basenu z powodów zdrowotnych lub w sytuacji, kiedy korzystają z niego ludzie w różnych grupach wiekowych.
Ściany i sufity w aranżacji domu z basenem – trwałe i odporne materiały
Wykończenie ścian i sufitów w domowym basenie jest niezwykle ważne. Są one narażone na oddziaływanie dużej ilości wilgoci, tak więc dobór odpowiedniego materiału pozostaje nie bez znaczenia. W wielu przypadkach aranżacja basenów jest nudna i monotonna. Takie podejście jest bezpieczne, ponieważ wykorzystuje odporne materiały, stawiając na odporność, a nie na estetykę. Stworzenie projektu wnętrza basenu z prawdziwego zdarzenia jest zadaniem wymagającym dużego nakładu pracy związanego nie tylko ze stworzeniem pięknej kompozycji, ale także z poszukiwaniem odpowiednich materiałów. Nie należy oczywiście zapominać o praktyczności rozwiązań, ale czasami warto pójść na kompromis pomiędzy funkcjonalnością a estetyką. Materiały, jakie warto brać pod uwagę w trakcie aranżowania wnętrza basenu to ceramika, farby ceramiczne, emalia, szkło i np. akryl. Takie materiały z pewnością zabezpieczą powierzchnie i przyczynią się do bezproblemowego użytkowania naszej prywatnej pływalni.
Projekt wnętrza domu basenem – kreatywność i niezwykłe pomysły
Kiedy zakończysz przygotowywania technicznej części, warto zadbać o aranżację basenowego wnętrza. Często jest to najważniejsza część prac dla osób, które planują spędzać na basenie przyjemne chwile. Warto być w tej części działania odważnym i kreatywnym, eksperymentując z różnymi rozwiązaniami stylistycznymi. Oprócz elementów wykończeniowych warto pomyśleć o rozszerzeniu wyposażenia basenu o wygodne leżaki, stoliki pomocnicze a w niektórych przypadkach nawet niewielki barek, w którym znajdziemy orzeźwiające napoje. Wiele przykładowych elementów do zastosowania na basenie, można znaleźć w internecie i zainspirować się nimi. Jeżeli czynnikiem ograniczającym samodzielną pracę nad tym elementem jest brak umiejętności lub czasu, to warto rozważyć zlecenie projektu wnętrza basenu profesjonalnemu architektowi lub projektantowi wnętrz. Ich doświadczenie w zakresie tworzenia unikalnych i oryginalnych przestrzeni sprawi, że z pewnością wnętrze naszego basen w pełni nas usatysfakcjonuje.
Aranżacja i projekt domu z basenem – funkcje rekreacyjne
Basen to wspaniała strefa rekreacyjna. Obecne rozwiązania technologiczne pozwalają na stworzenie w tej części domu prawdziwego centrum domowego spa. Zastosowanie wodnych masaży, wodospadów i wodnych kaskad, a nawet rwącej rzeki to tylko kwestia naszych potrzeb i oczywiście posiadanego budżetu. Basen to relaks, ale także rozrywka więc warto w tym zakresie dobrze się zastanowić co do rozszerzenia funkcjonalności. Jeżeli basen ma spełniać rolę miejsca zabawy, to koniecznie należy zadbać o jego wizualną atrakcyjność tak, aby miejsce to nie było nudne. Projekt wnętrza basenu to pole do popisu dla architekta i możliwość stworzenia niezwykłego wnętrza o rozbudowanym charakterze.
Dom z basenem – zewnętrzna część relaksacyjna
Warto zadbać o możliwość wyjścia z basenu na zewnątrz. W ten sposób w prosty sposób możemy stworzyć dodatkową, zewnętrzną część relaksacyjną służącą nam w ciepłe i słoneczne drzwi. Duże przeszklenia i przyległy zewnętrzny taras to doskonały pomysł, który na pewno spełni swoje zadanie i będzie ogromnym atutem zarówno wizualnym, jak i funkcjonalnym domowej strefy basenowej.
Basen w domu – utrzymuj wodę w czystości.
Niezbędnym dodatkiem do posiadanego basenu będzie sprzęt do konserwacji. Czyszczenie basenu to uciążliwa, ale niezbędna praca pozwalająca na cieszenie się bezpiecznym i przyjemnym wnętrzem.
Powyższe elementy to tylko część zagadnień związanych z budową domowej pływalni. Etap koncepcyjny, projektowy oraz wykonawczy to skomplikowane i mozolne prace, których efektem ma być przyjazne i bezpieczne miejsce. Na szczęście na rynku znajduje się wielu profesjonalistów, którzy mogą wspomóc inwestora we wszelkich działaniach na drodze do stworzenia wymarzonej części domu.