Wnętrza glamour czyli połysk i blask w aranżacji. Styl glamour w domu.
Kolory i wielkie kontrasty, stylowe meble i błyszczące dodatki, przepych i elegancja. Wnętrza glamour jednych olśniewają, inni uważają je za synonim kiczu, a także zbytniej przesady. Jedno jest pewne, nie pozostawiają nikogo obojętnym. Jak urządzić dom w stylu glamour, na co zwrócić uwagę i jakie elementy są niezbędne?
Wnętrza glamour – geneza stylu
Chcąc dobrze zrozumieć styl glamour, należy dokładnie poznać jego pochodzenie. Glamour swoje początki miał w USA, w momencie narodzin przemysłu filmowego. To wtedy, gwiazdy zaczęły pojawiać się na czerwonych dywanach, w stylowych, eleganckich kreacjach. Dość szybko styl ten pojawił się również na ekranach, już nie tylko w postaci eleganckich strojów, ale też w postaci szykownych wystrojów wnętrz glamour. Mimo, iż od tamtych czasów minęło już kilkadziesiąt lat to jednak cieszy się on zainteresowaniem do dnia dzisiejszego. Oczywiście, na przestrzeni lat sam styl zmieniał się niejednokrotnie. Już nie jest tak bogaty i przesadny a bardziej stonowany, jednak wciąż zawierający charakterystyczny blask, czar i szyk.
Głównym elementem aranżacji salonu w stylu glamour jest pikowana sofa modułowa oraz klasyczny kominek portalowy. Elegancki charakter wnętrza nadają duże kryształowe lampy oraz obrazy autorstwa artystki Maggie Piu.
Wnętrza glamour można urządzić łącząc w aranżacji meble historyczne z nowoczesnymi czy też bogate dodatki połączone z minimalistycznym wzornictwem. Bardziej bogate elementy wprowadzają przepych, z kolei te delikatne subtelność. Dodatki nie są tak ważne jak faktury i wykorzystane materiały. Pamiętamy, że wystrój glamour stawia na wysoką jakość, ciężkie, mięsiste tkaniny i nasycone kolory. Każdy element wystroju musi być odpowiednio dopasowany, dlatego tak ważne jest wykonanie projektu wnętrza glamour, który pozwoli stworzyć nieprzypadkowe miejsce.
Aranżacja komfortowej strefy dziennej w stylu glamour. Wnętrze utrzymane jest w jasnej, biało-szarej kolorystyce z dodatkiem zgaszonych fioletów i drewna.
Styl glamour – eklektyczne wnętrza
Styl glamour, paradoksalnie, wymaga niezwykle wysublimowanego smaku, aby nie dopuścić do przerostu formy nad treścią. Owszem, ma być blask, magia i przepych, ale wszystkie elementy muszą tworzyć spójną całość. Eklektyzm jest niewątpliwie słowem kluczowym w aranżacji wnętrza glamour, ponieważ podstawą powinno być zestawianie ze sobą elementów, które w zasadzie wydają się zupełnie odległe od siebie. Dlatego też w tego typu aranżacjach nie dziwi nowoczesny design połączony z barokowym przepychem lub antyczne meble przemalowane na kolor fioletowy. Wnętrza w stylu glamour zaskakują luksusem z nutą lekkości oraz szczyptą humoru. Niezależnie od tego czy aranżujemy salon , sypialnię czy kuchnię – wnętrza olśniewają i zapewniają prawdziwą ucztę dla oczu.
Projekt wnętrza utrzymany w ponadczasowej, stonowanej kolorystyce. W jasnym wnętrzu dominują biele i szarości. Paleta barw została wzbogacona dodatkami w kolorze lśniącego złota.
Sypialnia w stylu glamour z tapicerowaną okładziną ścienną i srebrnymi dodatkami. Charakterystyczną dekorację stanowi tapeta z motywem chmur naszkicowanych piórkiem.
Styl glamour – zaskakujące kolory w aranżacjach wnętrz
Jednym z najważniejszych elementów aranżacji wnętrza domu glamour jest specyficzna paleta kolorystyczna. Dominują różne odcienie fioletów, róże oraz czekoladowe brązy. Nie są to jednak jedyne i dominujące kolory. Wyraziste i mocno nasycone barwy bywają przełamane bardziej stonowanymi, a nawet subtelnymi szarościami. Projekt i aranżacja wnętrza glamour nie może dawać złudzenia chaosu kolorystycznego, więc trzeba pamiętać, że intensywne barwy w nadmiarze bywają niezwykle męczące, co jest zaprzeczeniem istoty tego stylu.
Dobierając kolory i wzory do wnętrza glamour, należy zacząć od wyboru barwy przewodniej. Podstawa kolorystyczna powinna być bliska preferencji przyszłych mieszkańców. Pozostałe elementy palety barw można dobrać zgodnie z zasadą harmonicznego lub kontrastowego zestawiania kolorów. Ich proporcje powinny wynosić 60-30-10 dla trójkolorowego zestawu barw (60% barwy głównej, 30% drugi kolor i 10% kolor trzeci). Warto, aby dominującym kolorem była barwa neutralna, ale od zasady tej można odejść. Przy pokryciu większości powierzchni odważnym odcieniem pozostałe kolory powinny być neutralne, równoważąc intensywność podstawowej barwy w aranżacji glamour.
Aranżacja wnętrz domu w stylu glamour. Jasna przestrzeń została wzbogacona kontrastowymi elementami czarnego kamienia. Serce domu stanowi kuchnia z wyspą zaakcentowaną za pomocą złotych lamp wiszących.
Wnętrza glamour – szykowne dodatki i stylizowane elementy
Charakter wystroju wnętrza w stylu glamour zostaje podkreślony przez odpowiednio dobrane drobiazgi. Wyjątkowo na tle fioletów będą się prezentować świeczniki i bibeloty w kolorze srebra lub złota, żyrandole z kryształkami czy też błyszczące tkaniny. Styl glamour to wielki przepych, ale także wszechobecny blask, który można osiągnąć stosunkowo niewielkimi nakładami finansowymi. W aranżacji wnętrza powinny rzucać się w oczy atłasowe materiały oraz mocno połyskujące lakiery. Stara szafka oklejona folią lustrzaną samoprzylepną staje się mocno glamour, podobnie jak klasyczny stolik z chromowanymi nogami i szklanym blatem. Blasku nadają także wielkie lustra, obowiązkowo w zdobionych, rzeźbionych ramach. Styl ten to również dość wyraziste i duże wzory pojawiające się np. na tapecie.
Kontrasty w projektach wnętrz glamour
Eklektyzm, łączenie rzadko wykorzystywanych barw oraz specyficzne dodatki mają na celu podkreślenie, jakże charakterystycznych dla stylu glamour wnętrz, kontrastów. W stylu tym nie dziwi ustawienie w jednym pomieszczeniu minimalistycznego stołu z, iście barokowym w stylu, fotelem obitym pluszem. Nie ma także niczego zaskakującego w antycznym meblu w kolorze bakłażanowym ze złotymi zdobieniami. Po prostu, meble klasyczne stają się glamour dopiero po odpowiednich przeróbkach i nadaniu im blasku.
Stonowana kolorystyka wnętrza łazienki w stylu glamour została uzupełniona detalami w postaci ozdobnej mozaiki i geometrycznego układu płytek. Uwagę przyciąga kryształowy żyrandol w centralnej części pomieszczenia.
Dom glamour – balans wizualny we wnętrzu
Równowaga jest kluczem do sukcesu w urządzaniu domu glamour. Odważne i wyraźne elementy są niezbędne, przyciągają wzrok i tworzą atrakcyjną dekorację, ale ich zbyt duża ilość może mieć odwrotny skutek, powodując wrażenie przytłoczenia. We wnętrzu, w którym wiele elementów walczy o uwagę niezmiernie trudno się skupić.
Osiągnięcie balansu wizualnego to proces, w którym niezbędny jest kompromis pomiędzy wzorami, kolorami i kształtami. Jeżeli zdecydujemy się na wyraźne i mocne wzory, to warto wybrać neutralne kolory. Jeżeli meble mają odważne kolory, to ich linie powinny być proste i płynne. Na rynku dostępnych jest wiele materiałów wykończeniowych i elementów wyposażenia. Elementy te potrafią być niezwykle efektowne, ale ich połączenie w sensowny sposób może wymagać sporej ilości wysiłku. Wnętrze urządzone w stylu glamour powinno olśniewać i błyszczeć, ale nasycenie nie powinno przekraczać poziomu, który męczy odbiorcę.
Projekt wnętrza strefy dziennej w stylu glamour. Klasyczny charakter wnętrza nadają sztukaterie ścienne i sufitowe oraz rzeźbiony kominek portalowy. Dopełnienie całości stanowią eleganckie, kryształowe lampy.
Jak urządzić salon w stylu glamour?
Salon to część domu, która najczęściej zapewnia domownikom przestrzeń codziennej aktywność, ale także jest miejscem odpoczynku i relaksu. Z uwagi na wiele funkcji i zadań, jakie spełnia salon, jego wyposażenie powinno mieć w miarę uniwersalny charakter odpowiadający różnym sytuacją użytkowym. Aranżując salon w stylu glamour, należy się skupić na stworzeniu wygodnego miejsca będącego przestrzenią reprezentatywną domu, ale także zapewniającego dużą dozę komfortu. Osiągnąć to można poprzez odpowiedni dobór wyposażenia.
Meble w salonie to głównie fotele, kanapy, krzesła, stoliki kawowe, witryny oraz komody. Meble te zazwyczaj nawiązują do stylistyki barokowej i rokoko. Nogi i oparcia mebli ozdabiane mogą być misternymi rzeźbieniami, ale równie dobrze sprawdzą się mniej zdobne elementy o ciekawych kształtach. Sofy, fotele i krzesła wykończone są miękkimi materiałami lub tapicerowaniem. Uwagę przykuwają ciekawe pikowania często wykończone połyskującymi, dekoracyjnymi pinezkami. Wykończenie mebli może być wykonane z jaskrawych materiałów tworzących duży kontrast z pozostałą aranżacją wnętrza salonu glamour. Należy pamiętać, że wszystkie elementy salonu glamour mają olśniewać i mieć luksusowy charakter. Odważne rozwiązania i nietuzinkowe pomysły co do kompozycji kolorystycznej i dekoracyjnej to często droga do sukcesu w stworzeniu niezwykłej przestrzeni w domu.
Ponadczasowe wnętrze sypialni z łóżkiem wolno stojącym i pikowanym siedziskiem. Aranżację dopełnia klasyczna lampa wisząca z kloszami oraz podłoga drewniana w jasnym, rozbielonym odcieniu.
Styl glamour we wnętrzu sypialni
Sypialnia to miejsce intymne, które powinno być oazą spokoju i wyciszenia. Styl glamour narzuca odważne formy oraz kolory co z pewnością na wiele osób działa pobudzająco. Stworzenie wnętrza sypialni glamour to działania, które ocieplają i nadają kontrastowemu wnętrzu miękkiego i przytulnego charakteru. W celu osiągnięcia komfortowego i luksusowego efektu sypialni w stylu glamour, warto zainwestować w eleganckie, miękkie materiały. Delikatne i przyjemne w dotyku firany i zasłony, pikowany zagłówki, poszewki i narzuty, to elementy prowadzące do stworzenia ciepłej i eleganckiej sypialni.
Urządzając sypialnię skorzystaj ze sprawdzonych sposobów:
- wybierz łóżko z dekoracyjnym zagłówkiem lub zamów element u tapicera według własnego wzoru,
- po obu stronach łóżka wstaw lustrzane szafki nocne, na któych ustawisz dekoracyjne lampki,
- jeżeli dysponujesz miejscem ,to warto w sypialni ustawić pikowane siedzisko lub fotel z wysokim oparciem,
- obowiązkowym elementem jest lustro w ozdobnej ramie powieszone na ścianie.
Główną dekorację wnętrza sypialni stanowi tapicerowany zagłówek z geometrycznym układem pikowania. Uwagę przyciąga kompozycja sztukaterii oraz kryształowa lampa na suficie.
Oświetlenie we wnętrzach glamour
We wnętrzach w stylu glamour najczęściej stosuje się kryształowe żyrandole, kinkiety i lampy stojące. Kryształy o różnych rozmiarach i kształtach nie tylko przyciągają wzrok, ale także odbijają i rozpraszają światło, dzięki czemu wnętrza nabierają wyjątkowej i zmysłowej aury. Kolory opraw kryształowych lamp to głównie srebro i złoto, co dodatkowo potęguje efekt lśnienia i blasku. Dobre uzupełnienie niezwykłych lamp stanowią lustra w zdobnych ramach. Optycznie powiększają one przestrzeń, a równocześnie potęgują efekt „lśnienia”.
Wnętrza glamour wymagają trochę luksusu, ale pożądany efekt można osiągnąć nawet stosunkowo niewielkimi kosztami. Kryształowe lampy to spory wydatek, jednak na doczepienie do abażuru taśmy pasmanteryjnej z błyszczącymi kryształkami nie potrzeba wielkich nakładów finansowych, a rezultat jest podobny. Stylem tym można się trochę bawić i tak naprawdę liczy się końcowy wynik. Najważniejsze, żeby powstało wrażenie przepychu i nie ma znaczenia fakt, że ten luksus nie jest tak do końca prawdziwy.
Wybierając lampy zwróć w uwagę na:
- metalizowane korpusy i elementy,
- elementy ze szkła
- kryształy
- abażury w kontrastowych kolorach
1. sfmeble.pl – elegancki żyrandol z łańcuszków.
2. mlamp.pl – kryształowa lampa o nowoczesnej formie.
3. phenomena-light.pl – okazały żyrandol kryształowy o klasycznym kształcie.