Wnętrza klasyczne – styl, piękno i harmonia
Wnętrza klasyczne to styl, który przejawia się we wszystkich dziedzinach europejskiej sztuki powstałej pomiędzy wiekiem XVII a XIX . Odnajdziemy go w literaturze, muzyce i oczywiście w architekturze. Cechuje go powściągliwość, symetria, wyrafinowanie oraz liczne odwołania do sztuki starożytności. Klasyczny styl cechuje – szlachetna dekoracja, materiały o wyjątkowej jakości, wyraźne geometryczne kształty i brak zbędnych ozdobników.
Domy w stylu klasycznym przyciągają uwagę pogodnymi kolorami i niezwykłą atmosferą spokoju oraz dostojności. Klasyczne wnętrza domu są wybierane zarówno przez zamożnych ludzi, z utrwalonym preferencjami smakowymi, jak i tych, którzy przedkładają tradycyjne rozwiązania i ponadczasowość ponad przelotną modę.
Wnętrza klasyczne : historia
Styl klasyczny wnętrz pochodzi z Francji. Powstał w XVII wieku i szybko rozprzestrzenił się na terenie całej Europy. Stał się dominującym stylem na okres ponad dwóch stuleci. Artyści tego czasu inspirowali się sztuką starożytnej Grecji i Rzymu. Cenili sobie prostotę i jasność reguł nim rządzących. Pomimo ścisłych zasad, klasycyzm objawił się w różnych krajach na swój sposób. We Francji klasyczne pałacowe wnętrza były pełne blasku i połysku, w Anglii klasycyzm był opisywany przez racjonalizm i dyscyplinę. Za panowania Katarzyny Wielkiej dostojność, harmonia i porządek stylu klasycznego we wnętrzach spowodowało, że stał się on dominującym kierunkiem estetycznym w Rosji. Budynki w Petersburgu oraz ich wnętrza służyły jako przykład do projektowania wnętrz klasycznych w majątkach szlacheckich w całym imperium rosyjskim. Rosyjski klasycyzm był zupełnie nowym trendem w architekturze Rosji pod koniec XVIII-XIX wieku. Różni się on od światowego, który pozwala na stosowanie zasad eklektyzmu (mieszania klasyki z innymi stylami).
Aranżacja wnętrza salonu w stylu klasycznym. Uwagę przyciąga bogato zdobiony, kryształowy żyrandol oraz kominek z dekoracją w kolorze srebra.
Klasyczne wnętrza domu utrzymane w stonowanej, biało-szarek kolorystyce. Srebrne dodatki podkreślają elegancki charakter aranżacji.
Szukasz architekta wnętrz, który zaprojektuje twoje wnętrze?
Skorzystaj z usług architekt wnętrz ArtCore Design
Klasyczne wnętrza – urządzanie i aranżacja
Rozpoznanie aranżacji wnętrza w stylu klasycznym nie jest trudne. Wystarczy rozejrzeć się uważnie by dostrzec charakterystyczne dla niego cechy.
Główne elementy,które tworzą wnętrza klasyczne:
- dyskretne gzymsy, kolumny, drzwi i okna z wyraźnymi obramowaniami, marmurowe kominki,
- meble mają tendencję do postaci prostokątnej z wyraźnymi elementami ozdobnymi. Często posiadają dodatkowe krzywoliniowe elementy, które budują ciekawą formę stylowego mebla,
- kolorystyka wnętrza utrzymana jest w jasnych, pastelowych kolorach,
- klasyczne ozdoby najczęściej przedstawiają liście akantu, dębu lub liście laurowe. Można zauważyć charakterystyczny porządek i symetrię w ich ułożeniu,
- styl klasycznego wnętrza implikuje obecność łuków, sztukaterii i kolumn.
Wnętrza klasyczne : powrót do tradycji antyku
Wzornictwo klasyczne cechuje konsekwencja, symetria, porządek i elegancja. Wnętrze klasyczne jest uporządkowane i dopracowane do ostatnich szczegółów. Klasyka jest doskonałą opcją przy wyborze kierunku stylistycznego aranżacji domu. Takie wnętrze nigdy nie wychodzą z mody. Luksusowe wnętrza w stylu klasycznym mają elegancki wygląd i tworzą niezwykłą atmosferę. Styl klasyczny wybierają ludzie, którzy cenią tradycję i stabilność. Styl ten jest atrakcyjny i ponadczasowy.
Projekt wnętrza klasycznego holu z ozdobną rozetą w centralnej części. Dopełnienie kompozycji stanowią stylowe meble w kolorze postarzanego srebra oraz kryształowe lampy.
Klasyczne wnętrza rezydencji z ozdobnymi schodami. Kuta balustrada została zakończona dekoracyjnym słupkiem.
Klasyczne wnętrza domu – materiały wykończeniowe
Klasyka nie akceptuje taniego wykończenia: wszystkie materiały w klasycznym domu powinny być naturalne lub unikalne a co za tym idzie kosztowne. Kolumny i pilastry są zwykle wykonane z marmuru, sztukaterie ręcznie wykonane (w przeciwwadze do „styropianowych imitacji”). Ściany są często pokryte tkaniną lub panelami z naturalnego drewna. Na podłogę najczęściej stosowany jest parkiet, ale w niektórych obszarach (łazienka, kuchnia, pokój dzienny) dopuszcza się stosowanie marmuru lub kamiennych płytek. Sufity w stylu klasycznym są zazwyczaj białe, ozdobione listwami sztukateryjnymi.
Projekty wnętrz w stylu klasycznym – palety kolorów
Klasyczną kolorystykę cechuje dostojność i spokój. Projekt wnętrza klasycznego wykorzystuje szeroką paletę kolorów: beż, kremowy, szary, perłowy, głęboki bordowy, złoty, kolor brzoskwini, srebrny, jasny zielony, oliwkowy i kolor terakoty i wiele innych pastelowych barw. Często korzysta się również ze wszelkich odcieni koloru brązowego. Należy pamiętać , że wnętrze nie powinno wyglądać ponuro i przytłaczająco. Przy wyborze tkanin oraz tapicerki dopuszczalne są kolory takie jak niebieski, zielenie oraz kolory piaskowe. Naczelną zasadą, o której należy pamiętać, to unikanie w stylu klasycznym ostrych barw oraz dużych kontrastów. Należy zadbać o to aby wszystkie kolory były miękkie i ciepłe. Powinny one tworzyć atmosferę kameralności i spokoju we wnętrzu.
Oświetlenie we wnętrzach klasycznych
Najczęściej stosowanym oświetleniem wnętrz w stylu klasycznym są kryształowe żyrandole, lampy wykonane z przezroczystych kamieni lub drogiego szkła. Żyrandol w tym stylu jest prawdziwym dziełem sztuki. Do jego produkcji używa się najlepszych i najdroższych materiałów. W projektach wnętrz w stylu klasycznym żyrandol umieszcza się w centralnym punkcie tak aby stanowił on ozdobę wnętrza oraz aby światło z niego płynące równomiernie rozkładało się w całym pomieszczeniu. Oprócz lamp sufitowych pokoje są często zdobione świecznikami z brązu (lub imitujące świece lampy stojące) oraz ozdobnymi kinkietami. Dopuszczalne jest również stosowanie stojących lamp w tkaninowych abażurach.
Projekt wnętrza klasycznej sypialni. Zwieńczenie łóżka stanowi stylizowany zagłówek z pikowaniem. W centralnej części sufitu pojawił się kryształowy żyrandol.
Klasyczna aranżacja łazienki z wykorzystaniem stylizowanej komody z umywalkami, została połączona z grafiką autorstwa artystki Maggie Piu. Wnętrze zostało wzbogacone rzeźbioną ramą lustra w barokowym stylu.
Wystrój klasyczny wnętrz – tkaniny
Satyna i jedwab to główne materiały stosowane w dekoracji wnętrz w stylu klasycznym. Materiały stosowane są w charakterze dekoracyjnym okien, ścian a także podłóg. Do dekoracji okien używane są często tkaniny utrzymujące kształt podczas ich formowania oraz podpinania. Może to być na przykład luksusowy ciężki jedwab. Zasłony uzupełniane są o elementy takie jak frędzle i falbany.
Materiały z powodzeniem również stosuje się jako element wykończeniowy ścian i podłóg. Ręcznie tkany dywan to niesamowita ozdoba każdego wnętrza.
Meble w stylu klasycznym
Proste linie i symetria – to główne kryteria wyboru luksusowych mebli klasycznych. Oczywiście, idealnym rozwiązaniem są prawdziwe antyki (np. przypominające wyposażenie pałacowego wnętrza), ale nie jest to najbardziej dostępnym rozwiązaniem , więc do dekoracji wnętrza wykorzystuje się nowoczesne meble stylizowane na klasyczną estetykę. Wszystkie meble w stylu klasycznym powinny być eleganckie i wyrafinowane. Starannie wybrane meble będą służyć przez bardzo długi czas, dlatego do decyzji dotyczącej tego elementu wystroju wnętrza należy przyłożyć szczególną uwagę. Meble z litego drewna i okleiny, z wstawkami ze szkła i rzeźbionych elementów, staną się prawdziwą ozdobą.
Wnętrza klasyczne domu : akcesoria i dekoracje
Wybór dekoracji dla klasycznego wnętrza powinien być bardzo uważny. Bogactwo stylistyczne ozdób klasycznych sprawia, że należy korzystać z nich z umiarem. W celu udekorowania wnętrza można korzystać z wyrobów porcelanowych, antyków, obrazów, rzeźb i figurek z marmuru i brązu.
Obrazy klasyczne zazwyczaj podejmują tematykę krajobrazową, religijną lub portretową. Powinny być oprawione w drewniane zdobione ramy dla podkreślenia ich piękna. Obrazy przedstawiające krajobrazy stanowią prawdziwą ozdobę każdego pokoju.