Jak urządzić wnętrza w stylu pałacowym?
Nie posiadając pałacu, również można mieszkać po królewsku. Wnętrza w stylu pałacowym to luksus, elegancja i szyk, które coraz częściej opuszczają pałace i przenoszą się do współczesnych domów i mieszkań. To połączenie klasyki i wykwintności z urokiem antyków i bogatymi zdobieniami, które doskonale sprawdza się w pomieszczeniach przestronnych i jasnych. Jak urządzić wnętrza w stylu pałacowym?
Styl pałacowy, czyli klasyka i dekoracja
Wnętrza w stylu pałacowym to przede wszystkim klasyka, antyki, elegancja, klasa i szyk. Mają one wytworny, jednak dość formalny i wyrafinowany charakter i stanowią połączenie wielu elementów, dających razem spójny i zapierający dech w piersiach efekt. To bez wątpienia wystrój ponadczasowy, który w sposób szczególny odzwierciedla ducha poprzednich epok. Pałacowe wnętrza są przede wszystkim pełne blasku, bogate (w dobrym tego słowa znaczeniu) i zachwycają wyszukanym stylem, pięknymi detalami i wyszukanymi zdobieniami. Charakterystyczne są tutaj bogato zdobione meble, kryształowe żyrandole, a także imponujące lustra w złotych ramach. Projektując wnętrze w stylu pałacowym należy jednak szczególnie uważać, by nie przesadzić – tu bardzo łatwo przekroczyć granicę między elegancją a kiczem i tandetą, dlatego przy projekcie aranżacji wnętrza w stylu pałacowym warto skorzystać z pomocy doświadczonego architekta wnętrz.
Wnętrza w stylu pałacowym – światło
Wnętrza w stylu pałacowym powinny być przede wszystkim przestronne i jasne. Unikać należy zbędnych mebli oraz zbyt dużej ilości dodatków, jednak jednocześnie należy zadbać, by nie pozostawiać tu dużej ilości wolnej przestrzeni, która nie posiada żadnej funkcji. Naturalne światło jest szczególnie istotne w projekcie aranżacji pałacowego pomieszczenia – doskonałe będą tu duże i jasne okna, które można ozdobić firanami i pięknie upiętymi zasłonami. Przestrzeni wnętrzom dodadzą optycznie również duże lustra w złotych ramach, które są charakterystyczne dla tego stylu.
Obok światła naturalnego, w pałacowych wnętrzach dużą rolę odgrywa również światło sztuczne. Doskonale sprawdzą się tutaj klasyczne żyrandole kryształowe, ale profesjonalny architekt wnętrz będzie w stanie umiejętnie wprowadzić do pomieszczenia również nowsze rodzaje świateł – zarówno jednobarwne, jak i RGB. Sztuczne źródła światła w pałacowym wnętrzu powinny być wytworne, bogato zdobione i wykonane z dbałością o szczegóły. Ciekawym rozwiązaniem jest tu np. światło rozproszone, które zapewni niesamowity efekt wizualny i nada pomieszczeniu niepowtarzalny charakter.
Kolory i materiały w pałacowych wnętrzach
Jasne barwy oraz stonowana kolorystyka tła to podstawa, jeśli chodzi o pałacowe wnętrza. Najczęściej ściany mają tu kolor biały, kremowy, beżowy lub écru, jednak dopuszczalne są również stonowane dodatki pastelowe oraz miodowe odcienie żółtego. Ściany mogą być ozdobione również jasnymi tapetami, np. tymi o delikatnym motywie kwiatowym dobrze znanym z aranżacji w stylu angielskim. Doskonale sprawdzi się tutaj ponadto tynk strukturalny, który imituje marmur. Bardziej nowoczesne wnętrza w stylu pałacowym dopuszczają również wyraźne kontrasty, gdzie jasne tło zestawione jest z nasyconymi, ciemnymi brązami i czerwieniami, a także z głęboką zielenią i barwą naturalnego drewna, jednak należy tu uważać, by granice między kolorami były wyraźne, a równowaga przesunięta była jednak w kierunku jasnych tonacji. W projekcie aranżacji wnętrza pałacowego warto uwzględnić również złote i połyskujące detale, jednak należy zwrócić szczególną uwagę na to, by pałacowej przestrzeni nie zamienić w kicz.
We wnętrzach w stylu pałacowym dominują materiały szlachetne, a także kryształy, ceramika, drewno oraz mozaiki z kamienia. Na podłodze doskonale sprawdzi się dębowy parkiet, który wzbogacić można o elegancki dywan. Naturalną kolorystykę drewna dobrze wyeksponować ponadto we frontach szaf i komód. Warto również podczas aranżacji pomieszczenia uwzględnić miejsce na akcenty z marmuru lub jego imitacji, które wnętrzom dodadzą luksusu i elegancji. Te klasyczne materiały wykorzystywane są również w stylach inspirowanych stylem pałacowym i klasycznym np. w stylu modern classic. Charakterystyczne dla stylu pałacowego są ponadto materiały, takie jak aksamit i satyna, a także tafta i żakardowe sploty. Spotkamy je między innymi w obiciach mebli, poszewkach poduszek, a także w zasłonach, na stołach i w innych dodatkach.
Meble w pałacowych wnętrzach
We wnętrzach w stylu pałacowym królują meble klasyczne, które zaprojektowane są głównie z myślą o estetyce. Jeszcze do niedawna meble pałacowe w pierwszej kolejności miały wywoływać zachwyt, nawet jeśli miałoby to być kosztem ich praktyczności. Dziś coraz częściej łączy się funkcjonalność z estetyką. Dominują tu meble o miękkich liniach i precyzyjnym wykonaniu, w tym między innymi tzw. ludwiki. Bardzo dobrze widziane są tutaj dobrze zachowane antyki lub reprodukcje, które są szczególnie wierne oryginałom. To doskonałe miejsce na rzadko spotykane meble, jak np. toaletka, sekretarzyk, kredens czy etażerka, jednak muszą być one starannie wykończone i koniecznie drewniane. Oryginalnie obite sofy i fotele to tutaj podstawa, podobnie jak finezyjne wyprofilowane nóżki.
Dodatki, które uzupełnią pałacowe wnętrza
Ściany i sufity wnętrz w stylu pałacowym powinny zdobić sztukaterie. Obowiązkowe są tutaj zatem ozdobne listwy, rozety i plafony, a także obrazy w ozdobnych drewnianych ramach. Na stołach obowiązkowe są obrusy i serwetki, a okna ozdobić można dekoracyjnymi firanami i staranie upiętymi ciężkimi zasłonami.
Mile widzianymi dodatkami, które doskonale uzupełniają wystrój wnętrz w stylu pałacowym są wszelkiego rodzaju motywy zwierzęce, rokokowe motywy roślinne, a także motywy akantu, liści i muszli, wzorowane na klasycznych konstrukcjach. Całość aranżacji pałacowej podkreślą również piękne drobiazgi, w tym np. porcelanowe figurki oraz szkatułki i puzderka, a także dekoracyjne ramki. Styl pałacowy to bez wątpienia również piękna zastawa, w skład której wchodzić powinny nie tylko podstawowe naczynia porcelanowe, ale również kryształowe naczynia (np. kieliszki), ozdobne wazy, misy sosjerki i patery, które każdy posiłek zamienią w ucztę, którą warto celebrować. Zastawę można eksponować – idealnie sprawdzi się do tego kredens lub ciekawa witryna.