Domowe SPA – jak urządzić wnętrze?
Łazienka coraz częściej przestaje być wyłącznie pomieszczeniem niefunkcjonalnym i ciemnym, gdzie domownicy biorą szybki prysznic i ruszają dalej w pęd życia. Każdy, kto marzy o odprężeniu i odskoczni od codzienności może przekształcić swoją łazienkę w cudowną strefę wypoczynku i świątynię relaksu. Dobry projektant wnętrz udowodni, że wcale nie potrzeba ogromnej powierzchni, by zamienić łazienkę w cudowne, domowe SPA, gdzie wypoczywa nie tylko ciało, ale i dusza. Warto zadbać tu o perfekcyjny projekt wnętrza, który zapewni domownikom wyciszenie i doskonałą regenerację.
Domowe SPA – miejsce relaksu i wyciszenia
Domowe SPA bardzo często nawiązuje do natury. Wykorzystuje się tu naturalne, luksusowe materiały takie jak drewno i kamień, dodatki przybliżające do natury, a ponadto kolory, które bezpośrednio kojarzą się z przyrodą. Doskonale sprawdzą się tu brązy, zgaszone żółcie, biel, beże, stonowane zielenie oraz szarości, które idealnie sprzyjają wyciszeniu. Drewno sprawia, że łazienka staje się bardziej przytulna i pełna klasy oraz elegancji, natomiast połączenie elementów drewnianych i zimnego metalu świetnie sprawdzi się w kompozycjach w stylu skandynawskim. Przy urządzaniu domowego SPA dobrze również pomyśleć o marmurach, wapieniach i trawertynach. Naturalne kamienie, szyszki i muszle to również idealne elementy wyposażenia domowego SPA. Doskonałym pomysłem na aranżację wnętrza są ponadto wszelkie motywy kwiatowe i motywy natury – mogą być to delikatne wzory na płytkach, fototapeta i oczywiście żywe kwiaty. Idealne będą tu storczyki, fikusy, bluszcz, papirus czy też bromelie i draceny. Nawet, jeśli nasza łazienka nie posiada okna możemy postawić w niej kwiaty – z brakiem naturalnego światła świetnie radzi sobie między innymi skrzydłokwiat zielistka, sansewieria i zamiokulkas.
Światło w domowym SPA
Aranżacja przestrzeni SPA to przede wszystkim światło. Odgrywa ono bardzo istotną rolę w kształtowaniu atmosfery wypoczynku, a ponadto zapewniać może odrobinę intymności i magicznego klimatu. Najlepsze jest oczywiście oświetlenie naturalne – warto zadbać o nie już na etapie projektu domu. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, powinniśmy szczególnie skupić się na ciepłym świetle sztucznym. W strefie relaksu światło nie powinno być mocne, powinno być natomiast bardzo dokładnie rozplanowane przestrzennie. Najlepiej sprawdzi się oświetlenie rozproszone i delikatne – np. w formie kinkietów lub taśm LED. Warto wybrać kilka rodzajów oświetlenia, by móc w szybki sposób zmieniać klimat w pomieszczeniu. Ciekawym rozwiązaniem jest ponadto chromoterapia, czyli terapia kolorami. Efekt taki uzyskamy montując w domowym SPA kolorowe lampki – zwłaszcza błękitne, zielone i czerwone, które będzie można obsługiwać zdalnie za pomocą pilota. Oświetlenie powinno być w domowym SPA uzupełnione o świece zapachowe, stylowe świeczniki oraz lampiony – dodatki te sprzyjają relaksacji, budują nastrój wyciszenia i dodadzą strefie relaksu wyjątkowej atmosfery. Grę świateł doskonale w domowym SPA uzupełnią lustra – dobrym rozwiązaniem będzie duże lustro, które optycznie powiększy przestrzeń i rozjaśni pomieszczenie. Również małe lustrzane elementy dodadzą domowemu SPA odrobiny luksusu i zapewnią niesamowite wrażenia wizualne.
Projekt wnętrza SPA w domu – wanna
Nawet najlepsze wnętrze SPA nie będzie spełniać swojej funkcji bez doskonale przemyślanej, dużej wanny. Relaksująca kąpiel w towarzystwie świec i olejków eterycznych to marzenie, które może stać się rzeczywistością nawet w niewielkiej łazience. Warto postawić na nowoczesność i nowe technologie. Dzisiejsze sanitaria to nie tylko miejsce kąpielowe – to również masaże, światło, dźwięk, para. Doskonałym pomysłem na luksusowe, domowe SPA jest zaawansowana technologicznie wanna z hydromasażem lub mini-jacuzzi. Coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się ponadto dodatkowe, ekskluzywne kabiny prysznicowe z hydromasażem oraz domowe sauny – warto już na etapie projektu wnętrza porozmawiać z architektem wnętrz o wygospodarowaniu miejsca na tego typu sprzęty domowego SPA. Wannę i prysznic dobrze jest oddzielić od strefy sanitarnej. Służyć może do tego np. ażurowy parawan lub tafla piaskowanego szkła.
Wnętrze SPA – meble łazienkowe
Meble łazienkowe są niezbędne, by utrzymać w ładzie i porządku wszystkie kosmetyki, akcesoria łazienkowe i dodatki. Wybierając łazienkowe szafki warto dostosować ich styl do pozostałej części pomieszczenia. Szafki to nie tylko miejsce do przechowywania, ale również doskonały element dekoracyjny – należy dopilnować, by były wykonane z odpornych na wilgoć, trwałych materiałów. W domowym SPA nie może zabraknąć oczywiście umywalki i sedesu, ale należy również zadbać (jeśli powierzchnia na to pozwala) o elegancką toaletkę, wygodną leżankę lub fotel. Ważne, by ich styl idealnie współgrał z pozostałymi elementami wystroju domowego SPA. W meblach domowego SPA liczą się detale. Ważne są odpowiednie połączenia materiałowe, zdobienia – wszystko to sprawi, że zwykłą łazienkę przekształcimy w luksusową oazę spokoju.
Urządzanie łazienki – nastrojowe dekoracje i stylowe dodatki
Przy aranżacji wnętrza domowego SPA nie może zabraknąć dodatków i dekoracji, które podkreślą klimat pomieszczenia. Doskonałym rozwiązaniem są tu materiałowe szkatułki, wiklinowe koszyczki na rzeczy osobiste, drewniane skrzyneczki, szklane szkatułki. Nie można zapomnieć tu również o miękkim dywaniku, przyjemnych w dotyku tkaninach – w tym o miękkich ręcznikach i szlafroku. W projekcie wnętrza SPA w domu nie może zabraknąć również nastrojowej muzyki, zapachowych świec, olejków eterycznych, kadzidełek, dekoracyjnych wazonów z pachnącymi kwiatami oraz doniczek z żywymi kwiatami. Przydatne będą również przyrządy do masażu oraz cudownie pachnące kosmetyki naturalne.
Aranżacja domowego SPA – technologia
W domowym SPA nie może również zabraknąć elementów nowoczesnych – idealny projekt wnętrza SPA w domu to również zaawansowane rozwiązania technologiczne. To nie tylko ekskluzywna armatura i zdalnie sterowana chromoterapia. Warto zastanowić się również np. nad przestrzennym nagłośnieniem, by w klika chwil móc cieszyć się relaksacyjną muzyką, a także nad wodoodpornymi telewizorami. Podgrzewana podłoga sprawi, że poczujemy się komfortowo, a nowoczesny kominek doda pomieszczeniu klimatu i przytulności.